avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate ionutmcinjau

Activitate ionutmcinjau

Dar cu autorizatiile cum este? Se poate ca PFA?
Buna ziua, mama este cofetar cu studii, experienta de 30 ani si ar dori sa lanseze propria afacere initial preparand prajituri acasa si vanzand prin promovarea social media.

Care ar fi pasii pentru a fi in legalitate?

Am vazut ca sunt mii de persoane care comercializează prajituri facute acasa si promovarte agresiv pe social media fara vreun fel de entitate legala.

Nu se controlează astfel de activități sau cum stau lucrurile?
Buna seara, sunt administrator la SRL-ul meu si vreau sa prestez servicii de IT. Mi-am intocmit contract de mandat cu mine insumi. Sunt obligat in vreun fel sau altul sa fac instructaj SSM/PSI dat fiind faptul ca toata activitatea mea e in afara sediului social, si nu detin un punct de lucru, efectiv lucru la distanta, remote?
Deci in principiu pot sa ma angajez lejer pe SRL-ul meu la norma intreaga chiar daca mai figurez angajat la norma intreaga la o alta companie? Fara sa am impedimente?
Buna ziua. Sunt freelancer in IT si recent am deschis un SRL la care urmeaza sa ma angajez pe minim economie. Voiam sa va intreb dpdv al optimizarii taxelor care ar fi cea mai buna varianta juridica pentru urmatoruu 1-2 ani.

Un posibil scenariu pe care mi l-am proiectat ar fi asa:
1. Sa tin acest SRL pe microintreprindere pana la final de an 2023
2. In 2024 sa infiintez un PFA la norma de venit pentru taxe foarte mici, evident voi depasi plafonul de 25.000 euro dar impozitarea in sistem real se aplica abia din 2025.
3. In 2025 la inceput de an am inchis PFA-ul si revin inapoi pe SRL(cel mai probabil aici voi fi incadrat la impozit pe profit data fiind ruperea contractului de munca intre mine si SRL-ul meu pe perioada anului 2024)

Credeti ca exista variante mai bune? Exista anumite riscuri la varianta expusa de mine? Ce parere aveti? Sunt deschis la orice sugestii si informari.

Sunt curios acum de avantaje si dezavantaje daca aleg sa ma angajez cu contract de munca pe SRL sau daca imi fac un contract de mandat.

La contract de mandat oare beneficiez de deducerea impozitului de 10% pe venit? In conditiile in care platesc minimul pe economie conform unui contract individual de munca.
Angajatorul se poate indrepta spre ITM pentru verificarea unor angajati daca exista suspiciuni?
La primul contract de munca, si anume cel vechi este stipulat ca nu am voie sa fac concurenta dar ma gandesc ca nu ar avea cum sa se sesizeze decat daca fac ei verificari si observa ca eu mai sunt angajat intr-un loc. Ce parere aveti?
Deci nu o sa fiu tras la raspundere din nicio parte in sensul ca figurez cu 2 contracte individuale de munca pe acelasi cod CAEN?
Buna seara, sunt proaspat freelancer in IT cu un contract incepand de la 1 septembrie 2023, iar pentru asta mi-am infiintat un SRL.

M-am hotarat sa mai pastrez in paralel si contractul individual full-time de la job-ul anterior timp de o luna sa vad daca merge bine cu acest SRL, iar daca totul este in regula dupa vreo luna demisionez si raman doar pe SRL.

Insa din ce am inteles este necesar ca in maxim 30 zile de la data infiintarii SRL-ului sa declari un angajat full-time ca sa poti beneficia de microintreprindere si nu impozitare pe profit. Intrebarea mea este daca sunt supus anumitor riscuri/refuzuri incercand sa ma angajez la mine pe firma figurand cu 2 job-uri full-time in acelasi timp?

Auzeam ca cei de la ITM s-ar putea sesiza pentru acest aspect... insa discutand cu niste contabili mi-au oferit si varianta de a imi face un contract de mandat pe SRL-ul meu ca sa pot beneficia de microintreprindere, platind echivalentul salariului minim pe economie, ca la un angajat.

Oare ce parere aveti? Despre ambele variante? Riscuri, sugestii, dificultati?
Buna seara, doresc sa achiziționez un loc de parcare privat la suma de 8000 Euro insa vânzătorul a spus ca are el notarul lui cu care colaboreaza. Sa am încredere sau sa cer sa mergem la un notar ales de mine? Daca mergem la notarul lui, la ce riscuri pot fi supus eu si ce ar trebui sa urmăresc incat sa nu fiu înșelat?