avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate GRoxanaN

Activitate GRoxanaN

Am și eu o intrebare legata de greva spontana a CFR din data de 20 /12 /2021. Familia noastra, doi adulti si doi copii sub 7 ani, ne-am aflat intr-unul dintre trenurile stationate pentru mai mult de 5 ore in gara din Predeal, avand traseul Brașov - Constanța cu destinația București. Dupa 5 ore de asteptare, ramanand fara apa si mancare si neavand informatii despre cand va fi reluat mersul trenului, am decis sa coboram, personalul CFR promitand ca vom fi rambursati pentru calatoria neefectuata. Cei de la gara din Predeal au spus ca nu ne pot ajuta si ca trebuie sa ne intoarcem la Brasov, in conditiile in care ei erau inca in greva. Am cumparat alte bilete pentru a doua zi dimineata, iar dupa foarte multe incercari am reusit sa intram in legatura telefonica cu cei de la CFR care au spus ca nu putem fi despagubiti pentru ca am achizitionat biletele online.
Ce putem face pentru a ne recupera macar o parte din bani, in conditiile in care a trebuit sa platim aceeasi calatorie de 2 ori, plus o camera la hotel pentru o noapte?