avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Lucy Glaser

Activitate Lucy Glaser

Multumesc foarte mult Domnule moderator , Mesajul dumneavoastra confirma ceea ce banuiam si ceea ce traim in Romania , gatuirea pana la asfixiere a celor care fac ceva , pentru a sustine o hoarda care nu face nimic !
Buna ziua ,
Am o intrebare legata de impozitarea cladirilor . Detin o cladire care are destinatia de Pensiune Turistica cu 8 camere si restaurant . Activitatea acestei pensiuni s-a oprit in 16 Martzie 2020 cand Guvernul ne-a inchis pe toti cei care activam in domeniu . Avand in vedere Pandemia , eu am decis sa nu deschid decat atunci cand situatia pandemica se va fi stabilizat. Asadar, pana acum nu am deschis inca . Cu toate acestea Primaria mi-a solicitat si am achitat pana acum impozit pe cladire ca si cum as avea activitate ( 8500 Lei) desi eu nu am mai incasat niciun ban de 1,5 ani . Este normal sa platesc acest impozit ? Primaria spune ca trebuie sa schimb destinatia ca sa platesc impozitul pe persoana fizica ( 1200 Lei) . Dar ... daca Pandemia se opreste si va trebui sa redeschid ? Schimbarea destinatiei si intr-un sens si in celalalt implica multa munca si umblatura . Oare nu exista o prevedere care sa diminueze impozitarea cladirii in lipsa activitatii ? Va multumesc mult pentru un raspuns , oricare ar fi el . Cu consideratie , L . Glaser