avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate L. M

Activitate L. M

Buna ziua,
Am 59 ani si lucrez legal de 18 in strainatate. Pana in 2001 am lucrat 21 ani in grupa a doua in Romania. Acum vreau sa solicit pensia anticipata/limita de varsta pentru cei 21 ani lucrati in Romania, dar din cate am citit nu am anii suficienti de contributie. Intrebarea mea este daca se poate completa cu perioada lucrata in strainatate fara ami afecta finanaciar atat pensia din Romania cat si cea din strainatate care urmeaza sa o primesc la varsta de 67 ani. In aceasta situatie pot continu sa lucrez in strainatate?
Multumesc anticipat,
Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce cheltuieli trebuie sa platesc la asociatia de locatari, chiar daca nu locuieste numeni in apartament?
Buna ziua,
Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea problema. Sora mea vrea sa-mi lase prin testament un apartament, ea are un copil care este deacord cu asta. Eu nu am copii, doar sotul meu are doi copii dintr-o casatorie anterioara. Intrebarea mea este :Ce drept ar pute aavea sotul meu si copii vitrigi la acestest apartament.? Pentru intocmirea testamentului trebuie nepoata si sotul ei se prezinte la notar?
Multumesc anticipat