avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea ...

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea problema. Sora mea vrea sa-mi lase prin testament un apartament, ea are un copil care este deacord cu asta. Eu nu am copii, doar sotul meu are doi copii dintr-o casatorie anterioara. Intrebarea mea este :Ce drept ar pute aavea sotul meu si copii vitrigi la acestest apartament.? Pentru intocmirea testamentului trebuie nepoata si sotul ei se prezinte la notar?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:37, 4 Ianuarie 2022
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, Daca dvs decedati, sotul dvs mosteneste de pe urma dvs.
Apoi, daca si dansul moare, copiii lui, vor mosteni de pe urma dansului.
La notar se prezinta testatorul (sora dvs).
Daca vrea sa vina si nepoata, sa vina.
Daca sotul ei o aduce cu masina, sa vina si el.
Testamentul este revocabil prin simpla vointa a celui care testeaza.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
As recomanda sa vi-l doneze. Eventual cu rezerva uzufructului viager.
Testamentul nu este act de proprietate, astfel încât la decesul surorii va trebui sa dezbateti succesiunea, dezbatere la care va trebui sa fie prezenta și nepoata dvs.
Presupunând ca aceasta renunță, va fi o problema dacă nepoata are copii, căci atât timp cât testatorul are descendenți (mai ales dacă sunt și minori), testamentul este supus reductiunii.
Sora sa va dea acum ce are de dat.
Soțul dvs vă va moșteni dacă decedați dvs prima.
Ulterior, pe soț îl vor moșteni copiii sai.
@trandafir2: Dupa care lege mosteneste sotul totul dupa sotie?
Se pun doua situatii: daca ati recunoscut sau nu copiii sotului ca si copiii dumneavoastra. Daca nu, ei nu au nici un drept la moartea dumneavostra. Daca da, au dreptul ca orice fiu.
Daca nu, au dreptul doar la mostenire la moartea sotului dumneavoastra.
Pentru a vedea cum se imparte mostenirea citeste art. 972 din Noul cod civil.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca ati vrut sa ziceti- daca i-a adoptat, nu daca i-a recunoscut ca nu i-a născut sotul, copiii au deja o mama, iar daca i-ar fi adoptat, ar fi zis.


c-elian a scris:

Se pun doua situatii: daca ati recunoscut sau nu copiii sotului ca si copiii dumneavoastra. Daca nu, ei nu au nici un drept la moartea dumneavostra. Daca da, au dreptul ca orice fiu.
Daca nu, au dreptul doar la mostenire la moartea sotului dumneavoastra.
Pentru a vedea cum se imparte mostenirea citeste art. 972 din Noul cod civil.

Alte discuții în legătură

Mostenire paula38 paula38 Buna ziua ,problema este urmatoarea ,sunt casatorita ,am incheiat o conventie de separare de bunuri ,inainte de casatorie detineam un imobil ,in timpul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)