avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu.demian

Activitate claudiu.demian

Si in cazul in care sanctiunea a fost corect aplicata, ce implicatii are asupra dreptului pe prime? Conform CCM angajatul poate primi anumite prime din partea angajatorului daca nu a fost sanctionat disciplinar sau daca nu a lipsit nemotivat in anul respectiv. Eu am fost sanctionat pe 3 luni cu 10% dosarul de cercetare disciplinara fiind din octombrie, sanctiunea fiind aplicata in lunile noiembrie21, decembrie21 si ianuarie 2022. Intrebarea mea este, in 2022 am dreptul la prime sau nu? Multumesc
Am facut deja acest lucru iar venitul meu a cam fost debitat drastic dupa 3 zile de concediu cu 75%. In mod normal, consider ca terbuia sa pierd 75% din venitul unei zile lucratoare dar am cam pierdut cam 15 % din salariul intregii luni. Exact din acest motiv consideram ca trebuie cerut de undeva stagiul de cotizare si nu situatia platilor primite de la AJPIS. Adica un fel de brut si nu net, chiar daca este perioada asimilata. Nu cred ca este corect sa fiu penalizat din cauza unui vid legislativ.
Pentru calculul concediului medical nu este nevoie de adeverinta cu stagiul de cotizare, ci cu situatia platilor? Concediul medical se calculeaza dupa brut iar platile reprezinta netul. Nu exista cotizatii in cic? De unde pot cere stagiul de cotizare pentru perioada de cic, oare de la casa de pensii?