avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine elibereaza adeverinta cu stagiu de cotizare daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine elibereaza adeverinta cu stagiu de cotizare daca in ultimile 6 luni am fost in concediu de cresterea copilului

adeverinta stagiu de cotizare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:34, 27 Iunie 2022
radacina a scris:

adeverinta stagiu de cotizare

Stagiu de cotizare pentru ce anume?
stagiu de cotizare pentru ultimele sase luni de concediu de cresterea copilului
mentionez ca nu am mai fost primita la locul de munca anterior intrarii in concediu de cresterea copilului
cei care cer adeverinta cu stagiu de cotizare sunt angajatorii de la noul loc de munca
Mergeti acolo unde ati depus dosarul pentru concediul de cerestere copil si solicitati adeverinta cu venitul pe ultimele 6 luni. Aceasta adeverinta ii trebuie angajatorului pentru baza de calcul a concediului medical, in cazul in care veti avea un astfel de concediu inainte de implinirea a 6 luni la actualul loc de munca. Practic va trebuie o adeverinta cu valoarea indemnizatiei CIC pentru ultimele 6 luni ale concediului.
Pentru calculul concediului medical nu este nevoie de adeverinta cu stagiul de cotizare, ci cu situatia platilor? Concediul medical se calculeaza dupa brut iar platile reprezinta netul. Nu exista cotizatii in cic? De unde pot cere stagiul de cotizare pentru perioada de cic, oare de la casa de pensii?
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2022
claudiu.demian, utilizator
Pentru concediu medical dupa CCC,solicitati de la AJPIS adeverinta cu perioada si indemnizatia primita.
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizatie salariata insarcinata intoarsa din cic Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o salariata care si-a reluat activitatea din concediu crestere copil in data de 09.03.2015. Aceasta este din nou insarcinata si are concediu ... (vezi toată discuția)
Salariata in cic poate sa aduca concedii medicale? Mlucia Mlucia Am o salariata care are contractul de munca suspendat pana la data de 13.02.2019, se afla in CIC. Primesc de la ea 2 concedii medicale din ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului medical după ccc cosmina1591 cosmina1591 Buna ziua. Pe 26 august mi s-a terminat concediul de creștere copil și pe 27 august mi-am reluat activitatea la locul de munca. In acest moment sunt ... (vezi toată discuția)