Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine elibereaza adeverinta cu stagiu de cotizare daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine elibereaza adeverinta cu stagiu de cotizare daca in ultimile 6 luni am fost in concediu de cresterea copilului

adeverinta stagiu de cotizare
radacina a scris:

adeverinta stagiu de cotizare

Stagiu de cotizare pentru ce anume?
stagiu de cotizare pentru ultimele sase luni de concediu de cresterea copilului
mentionez ca nu am mai fost primita la locul de munca anterior intrarii in concediu de cresterea copilului
cei care cer adeverinta cu stagiu de cotizare sunt angajatorii de la noul loc de munca
Mergeti acolo unde ati depus dosarul pentru concediul de cerestere copil si solicitati adeverinta cu venitul pe ultimele 6 luni. Aceasta adeverinta ii trebuie angajatorului pentru baza de calcul a concediului medical, in cazul in care veti avea un astfel de concediu inainte de implinirea a 6 luni la actualul loc de munca. Practic va trebuie o adeverinta cu valoarea indemnizatiei CIC pentru ultimele 6 luni ale concediului.
Pentru calculul concediului medical nu este nevoie de adeverinta cu stagiul de cotizare, ci cu situatia platilor? Concediul medical se calculeaza dupa brut iar platile reprezinta netul. Nu exista cotizatii in cic? De unde pot cere stagiul de cotizare pentru perioada de cic, oare de la casa de pensii?
claudiu.demian, utilizator
Pentru concediu medical dupa CCC,solicitati de la AJPIS adeverinta cu perioada si indemnizatia primita.
Cornel Vasile, Consilier juridic