avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Dora Iulia

Activitate Dora Iulia

Buna ziua,
Am si eu mai multe intrebari si sper sa gasesc raspunsul in aceasta comunitate.

Am o casa veche in Bucuresti aproximativ din anul 1960 din caramida veche. Trei sferturi din ea ar trebui reconsolidata si renovata.
Intrebarile sunt:
1) Daca imi trebuie vreo autorizatie de la primarie pentru reconsolidare/renovare?
2) Daca decid totusi sa o daraman si sa fac fundatia de la zero dar pastrez forma structurala de dinainte daca imi trebuie iar vreo autorizatie?
3) Iar daca decid sa o daram de tot si sa construiesc alta noua, pe alta structura ce mi-ar trebui in aditie fata de actele necesare de mai sus? Daca e nevoie de vruna.

Multumesc mult!

Edit: Am mai postat aceasta intrebare si a fost trimisa in alta categorie din pacate. Sper de data asta sa fie unde trebuie.
Buna ziua,
Am si eu mai multe intrebari si sper sa gasesc raspunsul in aceasta comunitate.

Am o casa veche in Bucuresti aproximativ din anul 1960 din caramida veche. Trei sferturi din ea ar trebui reconsolidata si renovata.
Intrebarile sunt:
1) Daca imi trebuie vreo autorizatie de la primarie pentru reconsolidare/renovare?
2) Daca decid totusi sa o daraman si sa fac fundatia de la zero dar pastrez forma structurala de dinainte daca imi trebuie iar vreo autorizatie?
3) Iar daca decid sa o daram de tot si sa construiesc alta noua, pe alta structura ce mi-ar trebui in aditie fata de actele necesare de mai sus? Daca e nevoie de vruna.

Multumesc mult!

Edit: Vad ca postarea a fost pusa intr-o alta categorie decat cea intentionata. Imi cer scuze. Nu stiu cum sa o schimb.
Bună ziua,
M-am pensionat la limita de varsta in 2017 după 40 de ani de munca, si am o nedumerire care nu îmi da liniștite. Nu știu dacă la întocmirea dosarului de pensie unitatea unde am lucrat a depus REVISALUL si ce relevanta are el în calcularea pensiei.

Bună ziua,
M-am pensionat la limita de varsta in 2017 după 40 de ani de munca, si am o nedumerire care nu îmi da liniștite. Nu știu dacă la întocmirea dosarului de pensie unitatea unde am lucrat a depus REVISALUL si ce relevanta are el în calcularea pensiei.

Cu acest REVISAL am avut o oarecare problema. In anul în care s-a introdus obligativitatea raportării lui, din cauza nepriceperii, cei de la instituție m-au codificat ca si ucenic pentru o perioada de 32 de ani lucrați practic in același unitate.

In cartea de munca sunt menționate studiile post liceale si faptul că 28 de ani am avut și o funcție de conducere având continuare in același loc de muncă și având aceeași calificare profesională (studii medii). Codificarea ca și ucenic apare în perioada 12.08.1977-31.12.2010.

Am aflat întâmplător cu cod CAEN 962904-ucenic abia în octombrie 2015 când am solicitat un REVISAL. Am solicitat explicații și am cerut să se rectifice încadrarea în funcție de meseria de bază conform studiilor.
În urma mai multor sesizări au rectificat în Martie 2016, dar nu știu dacă la inspecția de muncă sau la casa de pensii mai apar cu cei 32 de ani din urmă ca ucenic, sau s-a refăcut total REVISALUL cu codul CAEN corect pentru meseria de bază.

Nu știu dacă această greșeală nu a afectat calculul pensiei care după părerea mea este mică.

Unde aș putea să mă interesez dacă acest REVISAL greșit nu a influențat cumva calcul pensiei?

Mulțumesc anticipat
Bună ziua,
M-am pensionat la limita de varsta in 2017 după 40 de ani de munca, si am o nedumerire care nu îmi da liniștite. Nu știu dacă la întocmirea dosarului de pensie unitatea unde am lucrat a depus REVISALUL si ce relevanta are el în calcularea pensiei.

Cu acest REVISAL am avut o oarecare problema. In anul în care s-a introdus obligativitatea raportării lui, din cauza nepriceperii, cei de la instituție m-au codificat ca si ucenic pentru o perioada de 32 de ani lucrați practic in același unitate.

In cartea de munca sunt menționate studiile post liceale si faptul că 28 de ani am avut și o funcție de conducere având continuare in același loc de muncă și având aceeași calificare profesională (studii medii). Codificarea ca și ucenic apare în perioada 12.08.1977-31.12.2010.

Am aflat întâmplător cu cod CAEN 962904-ucenic abia în octombrie 2015 când am solicitat un REVISAL. Am solicitat explicații și am cerut să se rectifice încadrarea în funcție de meseria de bază conform studiilor.
În urma mai multor sesizări au rectificat în Martie 2016, dar nu știu dacă la inspecția de muncă sau la casa de pensii mai apar cu cei 32 de ani din urmă ca ucenic, sau s-a refăcut total REVISALUL cu codul CAEN corect pentru meseria de bază.

Nu știu dacă această greșeală nu a afectat calculul pensiei care după părerea mea este mică.

Unde aș putea să mă interesez dacă acest REVISAL greșit nu a influențat cumva calcul pensiei?

Mulțumesc anticipat.

Edit: Site-ul din păcate a pus mesajul în categoria greșită. Dacă totuși aveți idee aș aprecia dacă puteți răspunde. Mulțumesc
Bună ziua ma numesc Dora.
Locuiesc într-un bloc de 8 etaje la etajul 7, într-un apartament de 4 camere ce are 2 bai.
Problema pe care vreau sa o semnalez se refera la cele doua bai ce se încălzesc prin conducte comune care din construcție nu sunt prevazute cu calorifere.
Baia mare din cauza unor deficiente de costrucție (1982) nu este bine izolata având un perete exterior aproape lipit de un bloc vecin. In concluzie este cam rece.
Baia mica este cuprinsa între pereții interiori si este mai calda fiind mai des folosita de locatari. Dar nu și de cei de la etajul 7.
Aici diferența pe țevile comune de încălzire variază cu 12 grade, pe tur 32° pe retur 20°. De aici se poate trage concluzia ca la etajul superior, dar posibil si la unele inferioare, s-au montat calorifere pe conducta de încălzire comuna a blocului.
Prin comparație, în baia mare diferența dintre tur si retur este doar de 2-3 grade ceea ce întărește bănuiala ca in baia mica sunt montate calorifere căpușa.
Firma care calculează repartitoarele estimează un consum egal pentru toți consumatorii chiar dacă la etajul 7 baia nu se încălzește.
Unde ar trebui sa ma adresez pentru a remedia problema si a beneficia si noi de ceva căldură și in baia mica?
Mulțumesc pentru timpul acordat