Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consolidare casa veche
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consolidare casa veche

Buna ziua,
Am si eu mai multe intrebari si sper sa gasesc raspunsul in aceasta comunitate.

Am o casa veche in Bucuresti aproximativ din anul 1960 din caramida veche. Trei sferturi din ea ar trebui reconsolidata si renovata.
Intrebarile sunt:
1) Daca imi trebuie vreo autorizatie de la primarie pentru reconsolidare/renovare?
2) Daca decid totusi sa o daraman si sa fac fundatia de la zero dar pastrez forma structurala de dinainte daca imi trebuie iar vreo autorizatie?
3) Iar daca decid sa o daram de tot si sa construiesc alta noua, pe alta structura ce mi-ar trebui in aditie fata de actele necesare de mai sus? Daca e nevoie de vruna.

Multumesc mult!

Edit: Am mai postat aceasta intrebare si a fost trimisa in alta categorie din pacate. Sper de data asta sa fie unde trebuie.
Buna ziua,
1) Da.
2) Da.
3) Acte necesare :

CERTIFICATULUI DE URBANISM:
– Extras de carte funciara pentru informare, actualizat la zi, eliberat de O.C.P.I. , original;
– Extras din planul cadastral de pe o ortofotoplan, actualizat la zi, eliberat de O.C.P.I., (in original);
– Act de proprietate (copie);
– Cadastru teren (2 exemplare copii);
– Chitanta cu contravaloarea taxei pentru emiterea certificatului de urbanism (copie).

EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA PENTRU INFORMARE
pentru eliberarea Cerftificatului de Carte Funciara pentru informare:

– cerere tip de eliberare;
– incheierea de intabulare a imobilului sau un vechi extras de carte funciara sau un act din care sa rezulte numarul de carte funciara sau numarul cadastral;
– dovada achitarii integrale a tarifului;
copie CI
– tarif in regim normal: 20 lei
– tarif in regim de urgenta: 20 lei +100 lei (tariful normal + de 4 ori tariful normal)
Termenul de solutionare este de doua zile lucratoare, iar pentru urgente se elibereaza in patru ore.

EXTRAS DIN PLAN CADASTRAL DE PE ORTOFOTOPLAN

Ce este? Este sectiunea din planul cadastral de carte funciara, cu reprezentarea imobilului si a imobilelor vecine cu acesta, dimensiunile tuturor laturilor imobilului. Extrasul de plan cadastral se elibereaza in format analogic, la o scara convenabila, avand ca suport ortofotoplanul.

Extrasul de plans cadastral se elibereaza in mod obligatoriu de catre toate oficiile teritoriale unde este implementata aplicatia e-terra.

ACT DE PROPIETATE

Actul de proprietate se emite pentru:

Terenuri
– contract de vanzare-cumparare sau act donatie prin care s-a dobandit terenul;
– certificat de mostenitor care sa ateste faptul ca proprietatea a fost dobandita de actualii proprietari prin mostenire impreuna cu actele defunctului;
– hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pronuntata in urma unui proces de divort, partaj;
– titlu de proprietar eliberat de Comisia Judeteana de Stabilire a Dreptului de Proprietate a Terenurilor.
2. Teren si constructie

– contract de vanzare-cumparare sau act donatie in forma autentica notariala prin care s-a dobandit terenul si constructia;
– certificat de mostenitor care sa ateste faptul ca proprietatea a fost dobandita de actualii proprietari prin mostenirei impreuna cu actele defunctului;
– contract de vanzare-cumparare sau act donatie in forma autentica notariala prin care s-a dobandit terenul si autorizatia de construire si certificatul de urbanism, ambele eliberate de Primarie, pentru constructie;
– hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pronuntata in urma unui proces de divort, partaj.
CERTIFICATUL FISCAL PENTRU CADASTRU TEREN

Pentru a putea elibera Certificatul pentru Cadastru si Intabulare

– Certificat fiscal pentru Cadastru si Intabulare eliberat de Primarie – Directia Taxe si Impozite (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral) – in original;
– Actele de proprietate ale terenului: titlu de proprietate, contract vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in certificatul de mostenitor – copii legalizate;
– Actele de identitate ale proprietarului / proprietarilor – copii xerox;
– Extras de plan parcelar avizat de Primarie (numai in cazul terenurilor extravilane sau a celor situate in „intravilanul nou”) – in original.
Reparatiile la imobil, nu necesita autorizatie de constructie, dar reparatia presupune a nu aduce modificari constructiei.
Dumneavoastra trebuie sa realizati urmatoarele lucrari:
- consolidarea constructiei, aceasta presupunand turnarea de stalpi si centuri, implicit a unor portiuni de fundatie
-desfacerea vechiului acoperis, si constructia unuia nou
-schimbarea invelitorii cu una mai usoara
Pentru aceasta este necesar sa contactati un arhitect si un specialist autorizat in strucruri pentru intocmirea documentatia pentru obtinerea autorizatiei de constructie.,certificat de urbanism
Daca intentionati sa daramati constructia existenta aveti nevoie de autorizatie de demolare
ynocentta, utilizator