avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate elena45i

Activitate elena45i

În concluzie, ieșirea din indiviziune se poate face prin:
- atribuire (cu plata unei sulte)
- în natura (dacă e comod partajabilă)
- prin vânzare (dacă nici una din părți nu dorește atribuirea)

Vă rog să mă corectați dacă am greșit.

În situația mea, nu pot să trag concluzia decât că am avut un avocat... nepregătit.

Pot cere în apel reîncadrarea ieșirii din indiviziune din "atribuire" în "vânzare" ?
Sora mea, cea care locuiește în casa părintească, a deschis proces ca ea să primească casa întreagă.
Avocatul meu, la proces a cerut ieșire din indiviziune.
Sa făcut expertiza.
Sora nu era de acord cu ieșirea din indiviziune și insista ca ea să primească tot.
Sentința a fost ca eu să primesc toată casa și să-i plătesc ei 19000 euro.
Există vre-o modalitate de a se reveni la cum a fost, la starea de indiviziune inițială (cu cotă 50-50) ?
Sau se poate face apel și cere renunțarea la "ieșirea din indiviziune" ?

Motivul ar fi simplu: nu-mi permit despăgubirea la valoarea stabilită de evaluator.

gi-jane2 a scris:
o executare silita.
Puteți detaila vă rog. Ce va fi executat? Bunurile de ale mele (autoturism, teren agricol, etc) sau casa în pricină?

Țin să precizez că eu nu locuiesc în acel imobil ci sora mea locuiește acolo.
Sa ajuns în această situație pentru că eu nu mă așteptam să-mi fie atribuit mie imobilul și nici nu mă așteptam ca valoarea despăgubirii să fie așa de mare.
ieșire din indiviziune

M-am judecat cu sora mea pentru casa părintească.
Avocatul care m-a reprezentat ma convins că trebuie să cerem "ieșire din indiviziune".
Acum, procesul sa terminat, iar casa mi-a fost atribuită mie, urmând ca eu să-i plătesc surorii mele suma de 19000 euro.
Avocatul care ma reprezentat mi-a spus că sora mea are drept de apel și abia după ce trece acea perioadă sentința va fi definitivă și atunci vom vedea cum procedăm mai departe.
Problema este că eu nu am acei 19000 de euro și nici nu văd cum aș putea face rost de ei.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?

Vă mulțumesc.