avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea pentru casa ...

ieșire din indiviziune

M-am judecat cu sora mea pentru casa părintească.
Avocatul care m-a reprezentat ma convins că trebuie să cerem "ieșire din indiviziune".
Acum, procesul sa terminat, iar casa mi-a fost atribuită mie, urmând ca eu să-i plătesc surorii mele suma de 19000 euro.
Avocatul care ma reprezentat mi-a spus că sora mea are drept de apel și abia după ce trece acea perioadă sentința va fi definitivă și atunci vom vedea cum procedăm mai departe.
Problema este că eu nu am acei 19000 de euro și nici nu văd cum aș putea face rost de ei.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?

Vă mulțumesc.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?
o executare silita.
nu stiati ca nu aveti o suma de bani pt a plati sulta ?
doar sa gasiti intelegere sa va lase sa vindeti casa si sa ii dati sulta.

gi-jane2 a scris:
o executare silita.
Puteți detaila vă rog. Ce va fi executat? Bunurile de ale mele (autoturism, teren agricol, etc) sau casa în pricină?

Țin să precizez că eu nu locuiesc în acel imobil ci sora mea locuiește acolo.
Sa ajuns în această situație pentru că eu nu mă așteptam să-mi fie atribuit mie imobilul și nici nu mă așteptam ca valoarea despăgubirii să fie așa de mare.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2022
elena45i, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
orice pana la concurenta sumei de 19 mii. sora poate adjudeca casa in contul creantei si sa va dea mai nimic diferenta.
casa nu vi se atribuia fara sa o ceret.i.
puteti ataca hotararea daca credeti, avocatul va poate sfatui.
eu as apela si la un alt avocat sa analizeze cererea initiala si hotararea la care s-a ajuns
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2022
gi-jane2, moderator
Există vre-o modalitate de a se reveni la cum a fost, la starea de indiviziune inițială (cu cotă 50-50) ?
Sau se poate face apel și cere renunțarea la "ieșirea din indiviziune" ?

Motivul ar fi simplu: nu-mi permit despăgubirea la valoarea stabilită de evaluator.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2022
elena45i, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Există vre-o modalitate de a se reveni la cum a fost, la starea de indiviziune inițială (cu cotă 50-50) ?

NU
Puteti face apel, dar nu pt a cere sa renuntati la iesirea din indiviziune, nu o sa fie de acord sora.
dvs ce ati cerut de fspt? dvs ati initiat procesul ? ce voiati ?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Martie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune si plata sultelor mingo mingo Buna ziua, As avea nevoie de cateva lamuriri legat de un proces de iesire din indiviziune. Prezint mai jos datele problemei: 1.O casa si 3 proprietari ... (vezi toată discuția)
Nelamurire! Saphyr Saphyr Sunt proprietar, impreuna cu sora mea care locuieste in strainatate,a unui imobil in care eu locuiesc in acest moment.Imobilul l-am cumparat eu dupa care i-am ... (vezi toată discuția)
Mostenire dani42ela dani42ela Am nevoie de un raspuns, va rog. Tatal meu a decedat in 2003. A lasat o casa in care locuieste mama mea. Eu, sora mea si fiul fratelui meu decedat, impreuna cu ... (vezi toată discuția)