Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea pentru casa ...

ieșire din indiviziune

M-am judecat cu sora mea pentru casa părintească.
Avocatul care m-a reprezentat ma convins că trebuie să cerem "ieșire din indiviziune".
Acum, procesul sa terminat, iar casa mi-a fost atribuită mie, urmând ca eu să-i plătesc surorii mele suma de 19000 euro.
Avocatul care ma reprezentat mi-a spus că sora mea are drept de apel și abia după ce trece acea perioadă sentința va fi definitivă și atunci vom vedea cum procedăm mai departe.
Problema este că eu nu am acei 19000 de euro și nici nu văd cum aș putea face rost de ei.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?

Vă mulțumesc.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?
o executare silita.
nu stiati ca nu aveti o suma de bani pt a plati sulta ?
doar sa gasiti intelegere sa va lase sa vindeti casa si sa ii dati sulta.

gi-jane2 a scris:
o executare silita.
Puteți detaila vă rog. Ce va fi executat? Bunurile de ale mele (autoturism, teren agricol, etc) sau casa în pricină?

Țin să precizez că eu nu locuiesc în acel imobil ci sora mea locuiește acolo.
Sa ajuns în această situație pentru că eu nu mă așteptam să-mi fie atribuit mie imobilul și nici nu mă așteptam ca valoarea despăgubirii să fie așa de mare.
elena45i, utilizator
orice pana la concurenta sumei de 19 mii. sora poate adjudeca casa in contul creantei si sa va dea mai nimic diferenta.
casa nu vi se atribuia fara sa o ceret.i.
puteti ataca hotararea daca credeti, avocatul va poate sfatui.
eu as apela si la un alt avocat sa analizeze cererea initiala si hotararea la care s-a ajuns
gi-jane2, moderator
Există vre-o modalitate de a se reveni la cum a fost, la starea de indiviziune inițială (cu cotă 50-50) ?
Sau se poate face apel și cere renunțarea la "ieșirea din indiviziune" ?

Motivul ar fi simplu: nu-mi permit despăgubirea la valoarea stabilită de evaluator.
elena45i, utilizator
Există vre-o modalitate de a se reveni la cum a fost, la starea de indiviziune inițială (cu cotă 50-50) ?

NU
Puteti face apel, dar nu pt a cere sa renuntati la iesirea din indiviziune, nu o sa fie de acord sora.
dvs ce ati cerut de fspt? dvs ati initiat procesul ? ce voiati ?
gi-jane2, moderator