avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Marius_89

Activitate Marius_89

Revenind la subiectul/intrebarea pentru care am postat pe forum > termenul de prescriptie pentru un antecontract de vanzare-cumparare:
1) dreptul la acţiune in justitie pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare se prescrie în termen de 6 luni de la data la care contractul trebuia încheiat
2) actiunea prin care vor putea fi cerute daune-interese este supusa, de asemenea, prescriptiei extinctive (termenul fiind cel general - de 3 ani)
3) fapta penala de inselaciune se prescrie in termenul prevazut de lege, adica 5 ani de la data cand trebuia sa se semneze contractul de vanzare cumparare

In cazul prezentat, vinovatul moral sunt eu pentru ca NU am stiut/interesat ca tatal meu a vandut terenul in 2002 (desi am mostenit legal terenul prin succesiune si am platit impozit pe acest teren pana in anul 2014).

Promisiunea de vanzare-cumparare a fost incheiata la notar.
Astazi am consultat si platit un avocat sa ma lamureasca.
Fapta penala/de inselaciune s-a prescris la 31 decembrie 2019 (in termenul prevazut de lege, adica 5 ani de la data cand trebuia sa se semneze contractul de vanzare cumparare - 31 decembrie 2014).
Dreptul la actiune pe partea civila sa prescris la 3 ani de la data cand trebuia semnat contractul de vanzare.
Adica termenul de prescripţie incepe sa curga de la data de cand am fost instiintat 29 martie 2022 ? chiar daca au trecut 8 ani de cand s-a semnat promisiunea ?
Am aflat acum cateva zile prin notificarea primita de la avocatul promitentului-cumparator.
Tatal meu l-a vandut prin contract notarial in anul 2002.
Nu am predat posesia terenului, urma ca pana la data de 31 decembrie 2014 sa se realizeze si sa se semneze si contractul de vanzare cumparare.
Am platit impozit pe acest teren pana in anul 2014 cand am semnat promisiunea de vanzare-cumparare.
Nu a fost inregistrat la primarie cum ca a fost vandut in anul 2002.
Tatal meu a avut titlu de proprietate, s-a dezbatut mostenirea si am obtinut terenul pe baza titlului in anul 2012 fara a se consemna si in Cartea Funciara.
Prescriere antecontract vanzare-cumparare

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de un ante-contact vanzare cumparare:

In ianuarie 2014 am semnat o promisiune bilaterala prin care eu in calitate de vanzator ma oblig sa-i vand unui domn un teren mostenit de la tatal meu (pa baza unui titlu de proprietate).
Domnul mi-a platit integral suma de bani urmand ca pana la data de 31 decembrie 2014 sa semnam actul de vanzare cumparare si intabularea acestuia in CF pe numele cumparatorului.
Pana in momentul de fata nu am mai fost contact iar in 29 martie 2022 am primit o notificare de la avocatul cumparatorului ca trebuie sa-i restitui de 3 ori suma platita in 2014 altfel o sa fiu dat in judecata.
In notificare se precizeaza ca motivele pentru care nu s-a semnat actul de vanzare cumparare si intabularea acestuia deoarece s-a descoperit ca in anul 2002 terenul
respectiv a fost vandut deja unei alte persoane de catre tatal meu (precizez ca eu nu am stiut).

Din ce am citit pe internet am vazut ca dreptul la actiune la un ante-contract se prescrie dupa 3 ani.

Mai poate castiga in instanta domnul daca ma da in judecata sau pot invoca ca s-a prescrcis dreptul la actiune dupa 3 ani ? Multumesc anticipat!