avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere antecontract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere antecontract vanzare-cumparare

Prescriere antecontract vanzare-cumparare

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de un ante-contact vanzare cumparare:

In ianuarie 2014 am semnat o promisiune bilaterala prin care eu in calitate de vanzator ma oblig sa-i vand unui domn un teren mostenit de la tatal meu (pa baza unui titlu de proprietate).
Domnul mi-a platit integral suma de bani urmand ca pana la data de 31 decembrie 2014 sa semnam actul de vanzare cumparare si intabularea acestuia in CF pe numele cumparatorului.
Pana in momentul de fata nu am mai fost contact iar in 29 martie 2022 am primit o notificare de la avocatul cumparatorului ca trebuie sa-i restitui de 3 ori suma platita in 2014 altfel o sa fiu dat in judecata.
In notificare se precizeaza ca motivele pentru care nu s-a semnat actul de vanzare cumparare si intabularea acestuia deoarece s-a descoperit ca in anul 2002 terenul
respectiv a fost vandut deja unei alte persoane de catre tatal meu (precizez ca eu nu am stiut).

Din ce am citit pe internet am vazut ca dreptul la actiune la un ante-contract se prescrie dupa 3 ani.

Mai poate castiga in instanta domnul daca ma da in judecata sau pot invoca ca s-a prescrcis dreptul la actiune dupa 3 ani ? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:54, 5 Aprilie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu merge cu sfaturi de pe internet ,conteaza cum a fost formulat antecontractul,clauze,daca ati predat posesia terenului etc.In functie de raspunsul.la aceste intrebari av angajat va poate face aparari,prescriptia nu este panaceu universal care se aplica oricum..
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ma oblig sa-i vand unui domn un teren mostenit de la tatal meu (pa baza unui titlu de proprietate)


Cum adica? Cand va referiti la mostenire, trebuie sa aveti ori un certificat de mostenitor ori o hotarare judecatoreasca.
Tatal dvs a avut un titlu, ati dezbatut mostenirea si ati mostenit terenul de pe titlu?
Tatal meu a avut titlu de proprietate, s-a dezbatut mostenirea si am obtinut terenul pe baza titlului in anul 2012 fara a se consemna si in Cartea Funciara.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok. Si dupa ce ati mostenit, nu v-ati dus la Primarie sa va inregistrati proprietatea pe numele dvs, ca mostenitor?
Probabil cu acesta ocazie ati fi aflat si ca terenul nu mai exista pe rolul tatalui, fiind vandut.
La semnarea antecontractului nu ati prezentat certificatul de atestare fiscala?
Am platit impozit pe acest teren pana in anul 2014 cand am semnat promisiunea de vanzare-cumparare.
Nu a fost inregistrat la primarie cum ca a fost vandut in anul 2002.

Alte discuții în legătură

Valabilitate promisiune vanzare cumparare teo111 teo111 Acum trei ani am vandut un teren printr-o promisiune de vanzare cumparare, am primit banii si urma ca in scurt timp, cumparatorul sa faca intabularea: am ... (vezi toată discuția)
Notare antecontract in cartea funciara Adrian_Gorj Adrian_Gorj Am auzit in trecere la 2 avocate ( o discutie mai aprinsa) cum ca notarii dupa ce se incheie un antecontract, au obligatia de-al nota in Cartea funciara in ... (vezi toată discuția)
Teren cumparat inainte de a se realiza acte Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna ziua, Bunicul meu a vandut un teren, inainte sa moara (mai bine zis nepoata lui,dar cu semnatura lui).Inainte sa se iasa cadastrul si restul actelor ... (vezi toată discuția)