avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 327 soluții astăzi
Forum Activitate Giana Cruceanu

Activitate Giana Cruceanu

Vă mulțumesc pentru mesaj. Totuși vreau să vă spun că eu nu am declarat cartea de identitate pierdută în Monitorul Oficial; am fost la Consulatul României din Roma, mi-au eliberat titlul de călătorie pentru a putea reveni în țară, am recuperat apoi cartea de identitate de la cea care o găsise și neștiind dacă eliberatea acelui titlu de călătorie anulează, sau nu, valabilitatea actului de identitate, am folosit la poliția de frontiera titlul de călătorie ca mijloc de identificare. Eu am domiciliul în Galați, dar locuiesc temporar în Mangalia unde, la Evidența Populației mi-au verificat cartea de identitate și mi-au spus că este valabilă. Pentru că găsesc răspunsuri diferite la această problemă și pentru că nu vreau să greșesc, nu știu dacă trebuie să îmi fac altă carte de identitate, sau nu. Încă o dată menționez că nu am declarat-o pierdută în Monitorul Oficial, mai ales că m-am întors în țară pe 13 aprile. În speranța că veți înțelege această situație și că vă permiteți un răspuns, vă mulțumesc încă o dată.
Bună ziua,
Am pierdut cartea de identitate la Roma, în vacanță, am fost la Consulatul României unde, în urma declarației de pierdere, mi-au eliberat un titlu de călătorie spre România. Apoi am fost contactată de cineva care mi-a găsit actele și le-am recuperat. M-am întors în țară folosind titlul de călătorie, pentru că nu știam dacă cartea de identitate a fost anulată, sau nu, prin eliberarea titlului de călătorie. Vă rog să îmi spuneți dacă trebuie să îmi fac altă carte de identitate, sau cea pe care am recuperat-o își păstrează valabilitatea.