Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, Am pierdut cartea de identitate la Roma, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, Am pierdut cartea de identitate la Roma, în vacanță, ...

Bună ziua,
Am pierdut cartea de identitate la Roma, în vacanță, am fost la Consulatul României unde, în urma declarației de pierdere, mi-au eliberat un titlu de călătorie spre România. Apoi am fost contactată de cineva care mi-a găsit actele și le-am recuperat. M-am întors în țară folosind titlul de călătorie, pentru că nu știam dacă cartea de identitate a fost anulată, sau nu, prin eliberarea titlului de călătorie. Vă rog să îmi spuneți dacă trebuie să îmi fac altă carte de identitate, sau cea pe care am recuperat-o își păstrează valabilitatea.
Cartea de identitate declarată pierdută nu mai este valabilă. Pierderea actului se publică în Monitorul Oficial, iar de la data publicării, actul nu mai este valabil. Pe cale de consecință, trebuie să vă faceți altă carte de identitate.
Vă mulțumesc pentru mesaj. Totuși vreau să vă spun că eu nu am declarat cartea de identitate pierdută în Monitorul Oficial; am fost la Consulatul României din Roma, mi-au eliberat titlul de călătorie pentru a putea reveni în țară, am recuperat apoi cartea de identitate de la cea care o găsise și neștiind dacă eliberatea acelui titlu de călătorie anulează, sau nu, valabilitatea actului de identitate, am folosit la poliția de frontiera titlul de călătorie ca mijloc de identificare. Eu am domiciliul în Galați, dar locuiesc temporar în Mangalia unde, la Evidența Populației mi-au verificat cartea de identitate și mi-au spus că este valabilă. Pentru că găsesc răspunsuri diferite la această problemă și pentru că nu vreau să greșesc, nu știu dacă trebuie să îmi fac altă carte de identitate, sau nu. Încă o dată menționez că nu am declarat-o pierdută în Monitorul Oficial, mai ales că m-am întors în țară pe 13 aprile. În speranța că veți înțelege această situație și că vă permiteți un răspuns, vă mulțumesc încă o dată.
Bună ziua,

Răspunsul care trebuie luat în considerare l-ați primit deja, este cel de la Evidență:
Eu am domiciliul în Galați, dar locuiesc temporar în Mangalia unde, la Evidența Populației mi-au verificat cartea de identitate și mi-au spus că este valabilă.

Nu trebuie să vă faceți o nouă carte de identitate.

PS: Pierderea actelor de identitate nu se mai declară în Monitor de multă vreme. Pun lista oficială a documentelor care se publică și a celor pentru care nu mai e nevoie de anunț, poate vă e de folos pe viitor:

Documente pentru care actele normative în vigoare prevăd publicarea pierderii în Monitorul Oficial:
 Acte de studii
 Carnete de muncă
 Titluri de proprietate
 Brevete sau însemne
 Alte documente:
o livret militar
o permis armă
o permis de vânătoare
o certificat de revoluționar
o atestat de bord
o brevet de invenție
o carnet de consultant fiscal
o parafă de consultant fiscal
o certificat membru al ordinului OAMGMAMR

Nu se mai publică în Monitorul Oficial:
 pierderea cărții de identitate auto
 cererea de dobândire/redobândire a cetățeniei române și cererea de
renunțare la cetățenia română
 pierderea permisului de conducere și a certificatului de înmatriculare auto
 pierderea pașaportului
 anularea actelor de studii completate greșit
 pierderea buletinului/cărții de identitate a persoanei
 pierderea permiselor de muncă
 pierderea actelor de stare civilă (certificate de naștere, de căsătorie, de
deces)
 pierderea contractelor de vânzare-cumpărare/închiriere apartament
 pierderea documentelor cadastrale
 pierderea carnetelor de sănătate
 pierderea carnetelor de student
 pierderea legitimațiilor de serviciu sau a legitimațiilor militare
 pierderea carnetului de rentier
 pierderea atestatelor profesionale eliberate de ARR
[ link extern ]
Manuela Rășină, administrator