avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate D.B.Stanciu

Activitate D.B.Stanciu

Vrem sa achizitionam o proprietate in mediul rural (teren de cel putin 2000 mp plus casa batraneasca modesta) - cu scopul de a deschide in timp o Intreprindere sociala (suprafata sa permita fie o mica ferma, fie activitati de tip atelier - de croitorie, preparare cosmetice etc). Copilul nostru cel mare are handicap sever, inclusiv la ea si la cei asemeni ei ne gandim cand vrem sa infiintam aceasta Intreprindere sociala. Pentru a strange fonduri necesare terapiilor si altor cheltuieli conexe afectiunii ei, pentru ea dar si pentru alti copii in aceeasi situatie, am deschis acum ceva ani o Asociatie (ONG) unde primim fonduri din 3,5%, si diverse donatii. Intrebarea mea este legata de modul in care putem achizitiona proprietatea. Personal, ca familie, avem ceva economii, dar limitate (poate, cam 50%-70% din valoarea unei proprietati). Am putea "completa" cu fonduri de la Asociatie, dar in acest caz am inteles ca singura varianta este sa donam noi economiile personale catre Asociatie si sa achizitionam proprietatea pe Asociatie. In acest caz, aceasta proprietate va putea fi folosita, inclusiv pentru scopul mentionat mai sus, dar nu va apartine familiei noastre, si nu va putea fi lasata mostenire copiilor, desi fara fondurile personale, achizitia ei nu ar fi posibila. Exista vreo alta varianta de a "comasa" fonduri personale cu fonduri de la o Asociatie, si sa se poata face un transfer de proprietate catre persoana fizica? Sau o alta varianta (infiintare trust? - mi-a mai fost sugerat). Va multumesc