avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate VSim

Activitate VSim

Bun, deci inteleg ca in exemplul meu fictiv nu se plateste impozit.
Multumesc, deasemenea tuturor celorlalti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsuri.

Imi pare rau d-na avocat dar nu am inteles absolut nimic din ce-ati spus (desi sint convins ca este corect cf. normelor).
Sa luam un exemplu foarte simplu. Sa presupunem ca masa succesorala e formata din 1 milion de lei bagati in titluri de stat Tezaur. Si atit, nimic altceva. Daca puteti sa-mi spuneti care ar fi impozitul catre stat, macar aproximativ. (Stiu ca daca fac succesiunea in limita de 2 ani nu se mai plateste, dar asa, ca informare, daca totusi nu s-ar face, desi pb. in realitate o sa se faca.)
Deasemenea, tot aproximativ si cu titlu informativ, cam cit ar fi taxele notariale. Inteleg ca tot pe la 1% (doar ca astea se platesc oricum).

Multumesc din nou pentru timpul acordat.
Buna ziua

As dori sa stiu care este impozitul catre stat in cazul mostenirii titlurilor Tezaur.

Multumesc
Buna ziua

Locuiesc in sectorul 2, dar (inca) nu am incheiat contract de salubritate. Ca atare platesc taxa majorata de 21 de lei, ceea ce e in regula, cel putin [pe moment.
De curind am primit o somatie (care este foarte dubioasa ea insasi dar deocamdata nu intru in asta) cum ca daca nu inchei contractul platesc amenda.
As vrea sa va intreb daca pot fi intr-adevar amendat odata ce platesc totusi taxa. Mi s-ar parea normal sa nu se poata, nu l-am auzit pe dl. primar niciodata mentionind asa ceva ci doar plata taxei. (Am verificat la politia locala, de la care am primit somatia, si mi-au raspuns ca e autentica si intr-adevar ei au dat-o, desi dupa cum arata putea fi si falsa).

Multumesc pentru timpul acordat
V. Simionescu