avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate teodorailie

Activitate teodorailie

Pot ajuta un prieten sa isi infiinteze un SRL chiar daca eu nu sunt avocat sau reprezentant legal al acestuia? Intrebarea este daca eu persoana fizica pot depune actele pentru acest prieten pe portalul onrc?
Buna ziua!
Ce cod COR este potrivit pentru un student la drept in ultimul an care lucreaza intr-o agentie imobiliara pe un post de consultanta juridica. Din cate stiu nu se poate folosi cel de consilier juridic.
Buna ziua! Avem spre vanzare o proprietate. Proprietarul este cetatean de origine Cipriota si are o firma inregistrata in ROMANIA pe care se afla proprietatea.

Avem un potential cumparator persoana juridica.

Intrebare : Daca se face tranzactia, cumparatorul achita 225.000€ sau 225.000€ + TVA ? ( Este taxare inversa sau nu / care este pretul final ) ?
Buna ziua! Situatie: o firma ofera servicii de intermediere imobiliara si ofera garantie pentru aceste servicii ( ex: chiriasul paraseste proprietatea inainte de perioada contractuala stabilita, firma gaseste alt chirias). Firma incheie cu proprietarul un contract in care este inclusa si aceasta garantie. Poate fi introdusa o clauza in acest contract care sa spuna ca defaimarea, aducerea de acuzatii ce pot aduce prejudicii de imagine( de catre proprietar/chirias) exonoreaza firma de la oferirea garantiei? Sau acest tip de clauza poate fi considerata o clauza abuziva?