avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Ale232

Activitate Ale232

Multumesc.

Se stiplueaza cele 90 de zile aferente CIM-ului nedeterminat?

Sau se fac modificari privind zilele de perioada de proba tinand cont de cele 5 zile din CIM anterior?
Buna ziua,

1. Cum se acorda perioada de proba in situatia urmatoare:

Am avut un angajat cu CIM determinat, 3 luni, caruia i s-a stins CIM de drept. O luna mai tarziu il vom reangaja, insa pe perioada nedeterminata.

Distanta ca timp intre angajari este de 1 luna si va fi angajat pe aceeasi functie si la acelasi angajator.

Pentru noul CIM, nedeterminat, nu mai acordam perioada de proba?

2. Medicina Muncii se va efectua din nou pentru noul CIM? Sau putem merge in continuare cu cea efectuata la prima angajare avand in vedere facptul ca distanta dintre angajari este doar de 1 luna.

Multumesc mult,
Multumesc.

In legatura cu salariul brut de 2600 cu care a fost incadrat initial cum procedez?
Cum pot aplica aceasta majorare?
Buna ziua,

Cum pot modifica salariul brut din contract la 2750 conform OUG 67/2022, daca am avut o angajare in luna Iunie, insa nu am aplicat noua varianta a salariului brut?

Se mai poate modifica salariul acum prin Act Aditional?
Sau ce alte variante mai exista?

O mica mentiune, angajarea s-a efectuat in luna Iunie cu un salariu brut de 2600 lei. Aici se mai poate aplica aceasta majorare de 200 lei?

Multumesc,
Zi buna
Răspuns la discuția Instructaj SSM zilieri
Multumes mult de tot pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Instructaj SSM zilieri
Multumesc frumos!
Buna seara,

Este posibil ca un angajat al firmei (manager de proiect) sa poata avea atributii in ceea ce priveste instructajul SSM al zilierilor? Sau care ar fi procedura cea mai potrivita in ceea ce priveste instructajul lor in ziua proiectului?

Multumesc,
Seara buna!