avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate Nicol_77

Activitate Nicol_77

Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Incepand cu luna iunie 2022, intra in vigoare legea 135/2022 din 13 mai 2022 privind facilitatile fiscale acordate salariatilor din agricultura si industria alimentara.
Am o nelamurire referitoare la cei 3.75% de la pilonul_2.
In aceasta lege este optional sa virezi la pilonul_2 cei 3.75% ( spre deosebire de domeniul constructiilor unde nu se vireaza cei 3.75% prin lege)
Mai jos este un exemplu pentru a descrie situatia/nelamurirea mea:
Exemplu :
In cazul unei persoane care opteaza sa nu mai vireze cei 3.75% pilon_2 , pe perioada 2022-2028 ( cat sunt facilitatile fiscale), insa dupa 2028 se opteaza pt a vira din nou procentul pt pilon_2.

Luna Sept :
- se indeplinesc conditiile legii referitoare la cei 80% cifra de afaceri => nu se vireaza cei 3.75% conform cererii depuse de catre salariat.
Vine Luna Oct
- NU se indeplinesc conditiile referitoare la cei 80%=> se vor calcula si vira: impozit pe salariu/ contributii sanatate si 3.75% pilon_2=> Intrebare: unde se duc cei 3.75%, la Pilon_1 sau la Pilon_2 pentru salariatul care a facut cerere sa nu mai vireze cei 3.75% pe perioada acordarii facilitatilor fiscale ?
Sunt persoane care sustin ca cei 3.75% se duc la Pilonul_1 in lunile in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege.
Eu inteleg din lege ca se duc tot la Pilonul_2 si in lunile in care firma nu se incadreaza cu cei 80% cifra de afaceri , si nu la pilonul_1 , chiar daca salariatul a depus cerere sa nu vireze cei 3.75% , dar cererea e valabila in contextul acordarilor fiscale.
In lunile cand nu se acorda facilitatile fiscale => se aplica sistemul de taxare curent ( adica se vireaza cei 3.75% la pilonul_2).

In asteptarea unui raspuns
Multumesc pt timpul si ajutorul acordat,