avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate Klor

Activitate Klor

Buna ziua, as avea nevoie de ajutorul vostru. Acum 2 zile am fost la un meci pe stadionul de fotbal din Cluj Napoca. Eu nu sunt din Cluj, sunt din alt judet, dintr-o localitate rurala, am 18 de ani, dar e prima data cand am fost la un meci pe stadion, si inainte de intrare in stadion, eu nu am stiut ca mi se verifica lucrurile ce le am asupra mea. Cand am intrat am fost intrebat ce lucruri am asupra mea de jandarmi, si le-am zis ca doar telefonul, portofelul si un spray de piper.

Mie nu mi-a trecut prin cap absolut deloc ca ar fi fost o idee proasta,sa am asa ceva asupra mea, deoarece in localitatea de unde sunt, il port zilnic cu mine din cauza multor caini ciobanesti lasati liber pe strada, in copilarie era sa fiu mancat de viu de o ceata de caini, si de atunci am o oarecare trauma asupra lor, de aia port cu mine spray-ul cu piper, pentru a avea o oarecare metoda de aparare impotriva cainilor, care nu implica si lovirea lor, dar care ne permite sa ne indepartam unul fata de celalalt. Eu tin spray-ul la mine, pana ajung in masina, si il las acolo, dar de data asta cand am fost la meci, am mers cu masina unui prieten de data asta, el lasand-uma intr-o parcare in Cluj, nu m-am mai gandit sa-mi las spray-ul in masina.


Ei bine, cand m-au intrebat jandarmii ce am in posesia mea, le-am zis daca am voie cu spray-ul, deoarece chiar eram curios, era o intrebare proasta, data de un prost, dar chiar eram curios, si dupa au inceput sa ma inlature intr-un loc mai restrans, sa ma perchezitioneze bine, si dupa au facut o constatare ca au gasit asupra mea spray-ul cu piper, in constatarea respectiva am dat motivul de ce il am la mine ( aparare impotriva cainiilor), Jandarmii mi-au facut poza la buletin, si la spray, pe care l-au confiscat.

Ei mi-au spus ca o sa ma sune politia din Cluj-Napoca pentru a merge si a da o declaratie sau ceva de genu, nu stiu sigur ca eram oarecum stresat de situatie pentru ca e prima data cand mi se intampla asa ceva. Eu sunt din alta localitate, din alt judet, si inca nu am primit un telefon din partea politiei Cluj - Napoca. Nu stiu ce o sa se intampla, dar oare m-ati putea ajuta va rog cu o clarificare cu ce urmeaza sa patesc? Sunt oarecum stresat pe tema asta de miercuri(inca nu am primit apel de la politie) fiinda chiar nu vreau sa mi se faca dosar penal dintr-o prostie ca asta, deci a-ti putea sa ma lamuriti va rog cu ce o sa se intampla, sau cu ce as putea face? Inca odata, va multumesc anticipat.
va multumesc foarte mult, sa aveti o zi buna!
Multumesc mult de raspuns!
In cazul in care tatal meu a facut act de vanzare-cumparare fratelui meu cu averea, am dreptul sa atac in instanta, si daca da, as avea sanse de castig?
As avea nevoie de cunostiintele unui avocat.

Eu am 48 de ani si inca 2 frati si o sora, acum mult timp, cand mama a murit, am semnat la notar ca las averea din partea mamei, tatalui meu, ca sa il ajut. Tatal meu a murit, dar nu am fost chemat la succesiune. Ideea e ca, tatal meu a decis sa stea la casa lui, acolo a ramas si fratele meu, si si-a cladit averea prin averea tatalui meu. I-am oferit tatalui meu sa vin sa stea cu mine la oras ca o sa am eu grjia de el, el fiind si in varsta si cu problema in a putea vorbii, el avand si cancer la trahee. El a ales sa stea la tara si fratele meu a decis sa puna oarecum monopol pe averea lui. Eu fiind plecat in mai multe locuri din tara, nu stiam ce se intampla mai exact, dar acum am aflat ca tatal meu muncea zi si noapte ca dobitocul de fratemi-o sa aiba ce manca. Ei au casa si pamanturile intr-o zona rurala, si averea consta din pamanturi, case, oi etc. Si tatal meu era oarecum fortat sa lucreze pentru fratele meu, nici macar pensia de boala pe care o avea nu o primea. M-am dus sa vad care-i treaba si tatal meu m-a respins zicand-umi ca nu vrea sa plece de acolo fiinda e tot ce stie el. L-am inteles, am avut o discutie mai aprinsa cu fratele meu sa o lase mai moale si sa il lase sa-si petreaca batranetea odihnit, dar nu cred ca m-a ascultat. Dupa moartea tatalui meu, nu m-a chemat nimeni la succesiune, si eu am o presimtire ca fratele meu a chemat un notar si la pus pe tatal meu sa semneze la un contract de vanzare cumparare pe toata averea, nici nu stiu daca este egal, caci din cate stiu 50% din avere o poti vinde sau faci ce vrei cu ea, si restul de 50% trebuie impartia intre copii.





Deci cine e un avocat, sau un cunoscator in domeniu, m-ati putea ajuta cu un sfat ce as putea face in situatia respectiva sa imi iau averea de drept pe care o am in urma decedarii tatalui meu.