avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate GAlina2022

Activitate GAlina2022

Da , am achitat prin virament bancar in momentul semnarii suma care a solicitat-o in antecontract
Multumesc pentru raspuns ! Situatia este exact cum banuiti, adica si ceilalti au un antecontract si au dat avans si noi am dat avans pentru aceeasi constructie. Voi lua legatura cu un avocat si voi face exact asa cum ma sfatuiti, va multumesc mult !
Toate casele de pe piata sunt vechi, nu am ce sa iau , urmaresc continuu piata . Casa noua ce se construieste acum nu e gata inca, am urmarit indeaproape construirea ei si ne-am implicat in diferite alegeri timp de 1 an si jumatate dar constructorul pur si simplu a gasit alti cumparatori care au dat mai multi bani si acum noi am ramas pedinafara, spune ca s-au aplicat presiuni asupra lui . E o durere de nedescris!
Buna, nu a fost incheiat in fata notarului deoarece avea doar autorizatia de constructie si proiectul atunci cand am facut antecontractul. Termenul de incheiere al contractului de vanzare-cumparare a fost de 8 luni care s-au implinit in Mai 2022 dar constructia casei nu este gata , am convenit sa asteptam finalizarea ei. Intre timp a primit un pret mai mare si a facut un alt antecontract cu alta familie. Noi in cele 8 luni ne-am vandut locuinta , stam pe la cunostinte , avam atatea lucruri personale prin diverse locuri. La noi in oras toate locuintele care sunt de vanzare sunt foarte vechi si trebuie mult investit in ele, ne-a provocat o suferinta enorma !
Buna ziua, am facut un antecontract de vanzare cu un constructor pentru casa si teren si el a mai facut la cateva luni distanta acelasi antecontract pentru aceeasi casa si teren cu alta familie , acuma pe noi ne dau la o parte . Intre timp noi ne-am vandut locuinta noastra si stam cu lucruri imprastiate la toate cunostintele noastre si familia cealalta se muta in casa noua. Ce e de facut ?