avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate dorina.ana

Activitate dorina.ana

Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea :
Avem un SRL infiintat in Romania in 2008 cu profil in constructii . S-a ivit o oportunitate de lucru in Italia si nu suntem siguri daca putem activa in Italia cu aceasta firma . Mentionez ca firma este platitoare de tva iar administratorul este persoana fizica italiana . Pentru efectuarea lucrarii este nevoie de 2 persoane - una este administratorul italian , iar a doua ar fi o persoana romana .
Intrebarea mea este daca e posibila desfasurarea activitatii de prestari servicii in domeniul constructiilor in alte state intracomunitare , este greoaie procedura ?
Va multumesc .
Buna Seara , Am urmatoarea problema :

Prietenul meu - cetatean italian , a convietuit in Italia pana in luna septembrie 2007 cu o romanca . In luna septembrie 2007 s-au despartit , femeia si-a luat lucrurile din casa lui si a plecat . In luna octombrie 2007 el merge la primarie si declara ca respectiva nu mai convietuieste cu el la acea adresa . Dupa aceea nu s-au mai intalnit niciodata nici nu au tinut legatura , cel putin asa sustine el .

In dimineata zilei de 22 august 2008 i se pune sechestru pe masina - un mercedes ce valora 15000 euro , pe motiv de delapidare . Au fost prezenti 2 masini de carabinieri , una de politie si o masina mare cu platforma . Masina a fost tractata intr-un garaj special . I-a fost inmanat un document prin care i se aducea la cunostinta savarsirea faptei de appropriazione indebita - adica delapidare , un nume de avocat din oficiu cu numarul de telefon .

Dupa cateva zile prietenul meu a aflat de la acest avocat ca reclamantul care a pretins masina ca fiind a ei , era chiar fosta lui amica - romanca .
Pentru mine personal aceasta poveste are multe necunoscute . El zice ca nu a semnat niciodata un contract de vanzare pentru acea masina , documente originale ale masinii erau toate la el , masina era achitata integral la furnizor . Inainte cu o saptamana de sechestru a achitat 1000 euro asigurarea masinii si a cheltuit inca 600 euro pe cauciucuri si a facut verificarea tehnica . Sunt sigura ca nu ar fi facut aceste cheltuieli daca ar fi banuit ce se va intampla . Mai mult poate ca ar fi lasat masina in Romania sau ar fi vandut-o pe bani in Romania , in loc sa o piarda in Italia . Nu a fost avertizat niciodata inainte de 22 august ca ar trebui sa cedeze masina . Ordinul de sechestru era semnat de magistrat .

Avocatul lui l-a sfatuit ca daca are bani poate continua procesul in Italia , dar el nu vede nici o sansa de reusita mai ales ca tipa deja a ridicat masina din acel garaj si se pare ca a venit cu ea in Romania .
Intrebarile mele sunt urmatoarele :

-se poate adresa el , cetatean italian , politiei romane de pe raza judetului unde aceasta locuieste , deoarece ii stie adresa ei si a parintilor ei cu o plangere ?
-poate el cetatea italian sa o cheme in judecata in Romania ? Asta ar fi intr-un alt judet - unde locuim acuma impreuna. Ar fi interesant de vazut cum a intrat ea in posesia acelei masini . Ar trebui sa existe un contract de vanzare cumparare semnat de el , ar trebui sa existe niste dovezi de plata semnate de el cum ca ar fi primit banii . Semnaturi care probabil sunt false .
-cum se poate intampla un astfel de abuz ? Sa te trezesti din senin ca masina sau casa nu mai este a ta mai ales sa nu fii avertizat inainte , sa nu te poti apara.

Chiar daca niciodata el nu-si va recupera pierderea , dar ea merita sa umble un pic pe la politie si pe la avocati , nu poate scapa asa usor .
Va rog sa ma luminati si pe mine care probabil sunt si un pic naiva . E posibil asa ceva ?

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre competente , sau poate chiari e cineva care stie de cazuri asemanatoare .