avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate PGhencea

Activitate PGhencea

Eu cand am cumparat asa erau parcarile.Dar nu am realizat ceea ce presupune asta,decat locuind si traind..Este un drum cu doua benzi de circulatie pe mijloc,de o parte si de altaa lui parcari si dupa, blocurile.Nu se mai poate schimba fix nimic.Singurul lucru ar fi ca locatarii sa inteleaga sa parcheaze cu fata,insa nu vor.Daca pot sa ti aduca atingere cu ceva,cu orice,cat de cat,de ce n ar face o?Unii oameni au devenit extrem de nocivi si combativi.Iti cauta punctele slabe,pt a avea de unde sa te apuce.
Problema e ca nu se mai poate face nimic avand in vedere amplasamentul.Ce facem?Ne demolam propriile imobile si parcare cumparate cu 3500E/loc??Umbla vorba prin cartier(Rezidential Avangarde,Prel Ghencea)ca o functionara de rag inalt din Primaria Sector 6,o inginera care a contribuit la avizele acestor constructii,a primit cadou unul din apartame din blocurile din fata.Asta e Romania!!
Pe cine sa chemi la discutii si ce sa mai faca??Nu exista spatiu pt remedierea tehnica a problemei.Ce a fost facut asa ramene.Sunt multe bereguri...Lipsesc spatiie verzi,copacii....Dar asta cu parcarile e cea care ne afecteaza cel mai mult pe noi cei de la parter.Un parter jos pt ca apartamentele de la nivelul solului au si gradini in spate.
Asa este!!Asta le am spus si eu in conversatia pe care am avut o dar stiti ce fac?Cum le ridici mingia la fileu,tac...Nu scot o vorba,dialogul surzilor...Te au cu alte discutii,iti dau sfaturi,dar despre autorizatia de constructie,nimic.
Am facut o deja si m a contactat chiar acum de dimineata,de la DSP.Tot azi meg sa depun si o reclamatie la Politia Locala,asa acum am fost indrumata de Primaria Sector 6 pe care de asemenea i am contactat pe FB. .In plus,vreau sa fac un grup Whats app cu toti cei care sunt in ac situatie,locatari in acelas complex si sa sa ne unim fortele.In fond este dreptul nostru la a respira aer neviciat in propriile apartamente.
Locuim intr un complex rezidential relativ nou,pe Prel Ghencea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt raspuns,in primul rand!Locurile de pacare sunt proprietate personala.Le am cumparat de la investitor care am inteles ca a amplasat usor ilegal ac spatii destinate parcarii,legea in vigoare prevazand cel putin 5 m pana la peretele/ferestrele imobilului.Dar acum isprava e deja facuta si suportam consecintele.Pe de alta parte nici nu exista vreo posibilitate prin care sa fie remediata ac situatie.Exista o strada centrala pe doua benzi,parcari pe de o parte si alta si doua siruri de blocurile,tot de o parte si de alta.Avem acte.cadastru,etc la locurile de parcare.
Buna ziua!As dori sa stiu cui ma pot adresa intr o situatie condominiala in care nu gasesc intelegere ca intre vecini in privinta parcarii masinii cu spatele la zidul imobilului,acolo unde la Parter se gasesc geamurile de la baie si de la dormitorul copilului.Prin constructie,ac imobil e in forma de ciuperca,ca sa zic asa.Adica are o retragere.Locurile de parcare sunt langa imobil,pana in zid si deci si in ac intrand unde asa cum spuneam,sunt geamurile celor de la parter.Asa se face ca de fiecare data cand pleaca sau parcheaza masiniele,ne baga noxe pe geamuri.I am rugat sa parcheze cu fata pe respectivii,explicandu le motivul.Unii au inteles,altii nu...Ba mai mult,unul dintre vecini vine cu o masina veche pe motorina,o pune chiar sub geamurile noastre cand gaseste locul liber,chiar daca nu i apartine ac loc de parcare si lasa masina mergand un sfert de ora-20 de minute...Depinde cata motorina are.Iar pe caldurile ac va dati seama ce situatie neplacuta...L am invitat sa intre in casa pt a vedea ce se intampla procedand astfel si mi a raspuns ca daca nu mi convine sa inchid eu geamurile sau sa ma mut la vilaDe parca reciproca n ar functiona si in cazul lui,daca vrea sa faca cum considera...Eu avand un apartament cu gradina,iar respectivul locuind in apartamentul de deasupra noastra.Mentionez ca locul respectiv de parcare nu i apartine,dar cand il gaseste liber,face faze d'astea,sicanandu ne.pt ceva frustrari,habar n am,in conditiile in care m am purtat intodeauna frumos cu ei si n am deranjat niciodata pe nimeni cu nimic,ba dimpotriva.Am si eu am masina,dar am parcat mereu cu fata. tocmai din respect pt vecini si nici nu mi ar trece prin cap sa fac asa ceva care frizeaza patologicul. Mai ales ca e un baiat tanar care mai zice ca face si nu stiu ce lupte,conduce totusi o masina,deci se presupune ca ar trebui sa fie zdravan a cap... Asadar,ce este de facut si cui sa ma adresez pt ca ac situatie sa inceteze,avand in vedere ca ne pune pana la urma in pericol sanatatea ?!Va dati seama ca nu stiu cand vine el,ca sa sar repede sa inchid geamurile la timp.Nu vreau sa i fac rau,dar totusi ce e de facut??Multmesc pt raspuns!