avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate Laura Șerban

Activitate Laura Șerban

Buna ziua,

Locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, care este situat in exteriorul blocului, dedesubt fiind alte balcoane ( asa a fost proiectat si construit).Acoperisul balconului este delimitat de acoperisul terasei printr o imbinare gen bordura inalta.

La momentul reparatiei terasei de deasupra blocului ( la care au contribut toti locatarii) presedintele asociatiei nu a luat in calcul si suprafata terasei care se prelungeste deasupra balconului de la et.4 – pe motiv ca nu e parte comuna.

La sesizarea mea scrisa, el mi-a raspuns ,,terasa blocului este delimitata de balcon printr un atic-deci acoperisul balcoanelor de la ultimul etaj nu face parte din suprafata comuna, deci cheltuiala apartine fiecarui proprietar,,

Eu am gasit pe net alta opinie ca ,, suprafata exterioara apartamentului ( indiferent ca este perete de hol, fatada, terasa ) apartine proprietatii comune. Pentru balcon, este proprietate individuala numai peretele din interiorul acestuia,,.
Terasa ( inclusiv acoperisul balcoanelor de la utimul etaj) este proprietate comuna, iar orice lucrare pe proprietatea comuna se realizeaza de catre asociatia de proprietari.

Ma puteti ajuta cu o clarificare?
Are dansul dreptate sau nu?

Daca am eu dreptul sa solicit reparatia acoperisului de pe balcon de catre asociatie, ma putet ajuta cu articolul respectiv sa pot face o solicitare?

Multumesc anticipat,