avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate loc_ness

Activitate loc_ness

Buna ziua,

Sunt web designer si sunt in cautarea unui mod de a factura mai simplu. Am gasit o solutie, dar nu imi dau seama daca se afla in legalitate. Detaliez.

Prin xolo.io poti factura clienti din Romania fara sa ai o firma. Semnezi cu ei un agreement, ei incaseaza de la clienti, iar tu iti trimiti in contul propriu prin dashboard-ul lor. Simplu.

La randul meu, voi declara venitul care (cred) ca se incadreaza la "Profesiuni libere" prin formularele 070 si 220.

Este corect? Este legal? Pot face asta mai multi ani? Multumesc foarte mult.
Buna ziua,

Este vorba de infiintarea unui PFA. Codurile CAEN vizate sunt 6201 si 7410. Pentru 7410 exista experienta in munca ce poate dovedi expertiza, insa pentru 6201 e posibil sa fie nevoie de putina lupta.

In cazul in care pentru 6201 va trebui urmat curs acreditat, sau alta solutie pe care care va aparea in proces - care va dura, in timpul in care PFA este activ doar cu 7410, se pot folosi resurse externe pentru dezvoltarea paginilor web?

Pe scurt, se poate folosi un freelancer/colaborator pentru a programa paginile web, PFA creand doar designul cf. codului CAEN aprobat?

Multumesc!