avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel382942

Activitate Daniel382942



latka a scris:

Nimic. Păcat că ați stat atât timp fără permis, el nu a fost încă suspendat.








Pai și dacă hotărârea a fost data pe 30 Martie a început termenul de atunci?

Și am înțeles ca trebuie sa ma duc la judecătorie sa legalizez hotărârea ca definitiva
Buna ziua,

Mi-a fost respinsă contestația pentru suspendare permis și eu nu am ridicat niciodată permisul pe durata contestației
Mi-a venit hotărârea acasă și nu știu cum sa procedez mai departe
Din câte am citit pe net trebuie sa la duc cu ea sa predau permisul dar eu ne având permis ce ar trebuii sa predau?
va multumesc foarte mult!
inca o intrebare pentru judecata in lipsa ce trebuie sa scriu?
Domnule Presedinte

Subsemnatul ..., domiciliat în ..., născut la Bolintin-Deal, posesor al CI seri ...., permis de conducere seria...nr ..... eliberat de .....

formulez

PLANGERE CONTRAVENTIONALA

impotriva procesul-verbal seria .nr. .din data de 08.09.2022, întocmit de agent Stanciu Mihaela din cadrul brigazii de politie rutiera Bolintin-Vale

Va rog sa dispuneti constatarea nulitatii procesului-verbal seria nr .si dispunerea anularii efectelor produse de respectivul procesul-verbal (amenda de 1305, suspendarea permisului pe o perioada de 90 de zile)

MOTIVARE

În fapt.
In data de 08.09.2022, in jurul orei 15:00, in timp ce conduceam auto nr Gr 41 GBI. am fost oprit de un echipaj al brigazii de politie rutiera in zona DJ601,Crevedia-Mare .Fiind inregistrat de un aparat radar cu viteza de 109 Km/h venind dinspre Malu spart inspre Crevedia-Mare aflanduma in afara comunei
In drept.

In primul rand, imi bazez prezenta plangere contraventionala impotriva pv seria PGRX nr 274708 pe faptul ca dispozitiile legale au fost gresit aplicate in speta. Agentul constatator a considerat ca fapta intra sub incidenta art 121 din O.U.G. 195/2002
Consider ca fapta intra sub incidenta art. 121 unde se mentioneaza expres urmatoarea fapta care constituie contraventie”. Nerespectarea regimului de viteză stabilit conform legii
Per a contrario, reiese faptul ca depasirea vitezi pe DJ601 nu constituie contraventie, astfel aplicarea dispozitiei legale la situatia de fapt prezenta in cauza fiind nelegala.

In al doilea rand, conform art 16 din O.G. 2/2001 actualizata, nearatarea “tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite” constituie motiv de nulitate absoluta a procesului verbal. Analizand procesul verbal nr ..., reiese ca agentul constatator nu a descris fapta in intregimea ei, optind pentru o descriere vaga a faptei, fara a descrie locul, imprejurarile si modul de infaptuire.
Avand in vedere cele prezentate va rog rog sa dispuneti anularea procesului verbal seria ....nr .. si a efectelor produse de procesul verbal in cauza, respectiv amenda de 1305 si suspendarea permisului de conducere.
Solicit judecata in lipsa.

Data
Semnatura

Domnului Presedinte al Judecatoriei..


este ok?
m-ar ajuta putin ajutor

nu ma pricep in domeniu de asta sunt pe acest site si va cer ajutorul
inca odata va intreb daca trebuie sa ma prezint la proces?
va multumesc!
Buna ziua
Pot depune cererea la sediul de poliție sau la judecătorie?
Trebuie neapărat sa ma prezint la proces?
Permisul meu a fost reținut pentru 90 de zile
Pentru viteza de 109 în localitatea
Dar poliția era cu radarul în localitate si eu eram în afara localității pot depune contestație?