avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Cotofana

Activitate Carmen Cotofana

Buna ziua,

Schimbarea secretarului se face doar prin decizie scrisa a presedintelui, semnata doar de acesta? mai este nevoie de confirmarea celorlalti membri?

Firma in care lucrez este o firma cu personal tesa exclusiv, toti in telemunca. Comitetul nostru arata astfel:
- Presedinte CSSM - Administratorul firmei
- Secretar: SEPP (care ne si intocmeste si trimite PV-urile), dar nu le trimite la ITM, ci le trimite o angajata de la Resurse Umane, ca n-are cine altcineva...
- 2 reprezentanti ai angajatilor
- 1 medic de medicina muncii (participare online)

Am citit ca SEPP-ul nu poate fi secretar, ar trebui sa fie un angajat cu atributii SSM, care este si scolit.

Problema e ca la noi oamenii nu vor responsabilitati in plus, nu vor sa se implice si nici nu ii putem obliga. Abia abia ce am convins 2 oameni sa faca un curs de ssm, ca sa se poata infiinta comitetul. 1 angajat s-a exprimat acordul, insa locuieste la 400 km distanta de punctul nostru de lucru, deci nu are cum sa participe la sedinte decat online. Ar putea fi el secretarul?
exista ingaduinta din partea ITM-ului, in caz de vreun control?

Multumiri multe pt orice sfat.
Răspuns la discuția Jumatate de zi de concediu
Asa am zis si eu. Multumesc mult
Buna ziua.

Din punct de vedere legal un angajat isi poate lua jumatate de zi de concediu? Practic daca mai are 10 zile de CO si isi ia 0.5, ramane cu 9.5 zile de CO. Nu am gasit cadrul legislativ care sa ma ajute in acest sens. Si daca se poate : la bonurile de masa cum anume se procedeaza?

Multumesc pentru ajutor
Si in situatia in care nu este mentionat in ROI asa ceva, care este termenul legal in care un angajat trebuie sa primeasca un raspuns? Multumesc mult de ajutor
Buna ziua. Care este intervalul de timp in care angajatorul este obligat sa revina cu un raspuns (ca aproba sau nu ) legat de o Cerere de incetare cu acordul partilor inaintata de catre angajat? Multumesc