avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate uri

Activitate uri

Răspuns la discuția Audiere la comisia de disciplina
Cu competente in ce domeniu?
Sunt functionar public. In urma plangerii unui petent sunt convocat la Comisia de disciplina. La aceasta audiere pot merge insotit de un avocat/mediator/consilier juridic? Daca da, care este procedura si ce anume trebuie sa cer din partea unui asemenea profesionist (ma refer la acreditari)?
Multumesc pentru raspuns.
Cat trebuie sa plateasca o persoana fara venituri contributia pentru sanatate, dupa majorarea salariului minim pe economie? Cum se poate asigura ca aceasta este suma corecta de plata? E stabilita de o institutie anume sau este publicata intr-un ordin emis de un minister sau o institutie a statului?
In cazul in care voi semna un contract pe perioada determinata conform art. 83 lit. b pe o durata de 15 zile cat se desfasoara activitatea care necesita forta de munca suplimentara si odata cu expirarea acestei perioade voi putea sa solicit din nou indemnizatie de somaj? Multumesc.
In prezent sunt somer cu indemnizatie. Am o oferta de lucru pe o durata de 2 saptamani intr-o tabara de copii. De catre asociatia care organizeaza tabara mi se propune un contract de prestari servicii. Mentionez ca nu sunt persoana fizica autorizata si nu sunt inregistrata cu o forma liberala de exercitare a profesiei mele.
Care sunt obligatiile mele in acest caz? Unde trebuie sa inregistrez acest contract? Am obligatia sa anunt la agentia locala de somaj acest contract?

In concluzie: doresc sa realizez aceasta activitate dar in acelasi timp, avand in vedere ca imi aduce venituri pe o durata limitata la 2 saptamani si este sub valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor de somaj (400 lei ar urma sa primesc iar beneficiarul contractului de prestari servicii se obliga la plata asigurarilor de sanatate si CAS) as dori sa-mi pastrez si dreptul la indemnizatia de somaj. Multumesc
In luna octombrie a anului curent activitatea firmei a fost oprita de catre administratorul firmei, ca urmare a retinerii sale si a directorului firmei, de catre organele de cercetare penala. Angajatilor nu li s-a permis accesul in firma pe perioada retinerii acestora de catre politie. Catre angajati nu s-a comunicat care sunt urmarile pentru ei. Nu ni s-a inmanat nici o decizie chiar si dupa eliberarea administratorului firmei si a directorului ( sunt aproape 2 saptamani de cand aceste persoane sunt in libertate dar statutul nostru sau al firmei nu a fost clarificat). De asemeni, nu am primit drepturile salariale din luna septembrie.
Cum pot sa imi recuperez drepturile banesti restante si sa aflu daca angajatorul plateste asigurarile sociale chiar si in perioada in care nu ni s-a permis sa ne desfasuram activitate, dar contractul de munca a ramas activ? Pot sa ma adresez instantei atat pentru drepturile salariale ramase restante, dar si pentru plata contributiilor sociale pe perioada cat contractul meu de munca a fost activ?
Mentionez ca nu mi-am dat demisia; cum este recomandabil: sa-mi inaintez demisia si apoi sa depun plangere in instanta, sau sa depun plangerea in instanta chiar daca nu mi-am dat demisia?
Trebuie sa revin si sa corectez o greseala. Intrebarea finala era: in calitate de cumparator pot sa solicit la tribunal revenirea la situatia dinaintea incheierii contractului de vanzare-cumparare?
In urma cu 16 ani la insistenta rudelor mele am incheiat un act de vanzare cumparare pentru imobilul pe care ei il detineau la aceea data. In ultimul an de zile relatiile au devenit tensionate si doresc sa revenim la situatia dinaintea incheierii actului de vanzare -cumparare. Rudele mele sunt in varsta si desi isi doresc proprietatea inapoi, nu fac nici o actiune la judecatorie prin care sa ceara desfacerea contractului. Eu, in calitatea de vanzator pot solicita acest lucru, mai ales ca la incheierea actului nu s-a platit nici o suma?
In ultimii trei ani nu am avut venituri. In 2009 mi-am dat demisia de la locul de munca, iar dupa aceea nu mi-am gasit loc de munca. Nu am obtinut venituri sub alta forma din 2009 pana in prezent. In 2011 in luna iulie am vandut un imobil primit ca mostenire. Plata contributiei la asigurarile de sanatate se face proportional cu suma incasata prin vanzarea imobilului?