Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act de vanzare - cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act de vanzare - cumparare imobil

In urma cu 16 ani la insistenta rudelor mele am incheiat un act de vanzare cumparare pentru imobilul pe care ei il detineau la aceea data. In ultimul an de zile relatiile au devenit tensionate si doresc sa revenim la situatia dinaintea incheierii actului de vanzare -cumparare. Rudele mele sunt in varsta si desi isi doresc proprietatea inapoi, nu fac nici o actiune la judecatorie prin care sa ceara desfacerea contractului. Eu, in calitatea de vanzator pot solicita acest lucru, mai ales ca la incheierea actului nu s-a platit nici o suma?
Trebuie sa revin si sa corectez o greseala. Intrebarea finala era: in calitate de cumparator pot sa solicit la tribunal revenirea la situatia dinaintea incheierii contractului de vanzare-cumparare?
Daca exista clauze inserate in contract, doar vanzatorii pot cere rezolutiunea pe motivul nerespectarii acestor clauze. Daca nu exista nici un fel de clauze, faceti vanzare invers, de la dvs. catre dumnealor.