avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate tripluX

Activitate tripluX

Multumesc pentru sfat dar cred ca proprietarul nu vrea sa-si bata capul cu actele premergatoare constructiei unei case. Exista vreo varianta prin care la vanzarea cumpararea terenului sa pot pune o clauza ca si cumparator ca in cazul in care nu voi primi aviz favorabil de la vreo institutie sa pot primi banii inapoi, acea clauza stingandu-se apoi in momentul obtinerii autorizatiei de construire?
Multumesc am verificat este construibil!
Totusi daca ii cer un certificat de urbanism proprietarului inseamna ca am garantia primariei ca se poate construi ? Banuiesc ca primaria nu ar da un certificat de urbanism daca nu s-ar putea construi in zona si ei sunt in legatura cu firma de gaze si ar trebui sa cunoasca aceasta problema, nu?. Multumesc!
Va multumesc pentru sfaturi!
Buna seara! Vreau sa cumpar un teren intravilan 400 mp.de la o persoana care mi-a aratat ca si act doar un titlu de proprietate. A zis ca urmeaza sa faca cadastru si intabulare la primaria comunei respective ( eu stiu ca intabularea se face numai la notar-va rog sa ma corectati daca nu este asa). Problema este urmatoarea: in stanga este casa iar in dreapta este un teren de 400 mp al primariei pe care nu este nimic construit. Pana aici toate bune dar pb. este ca pe sub acel teren trece o magistrala de gaze dezafectata si nu stiu daca se poate construi pe cel care ma intereseaza. Repet: conducta de gaze trece pe sub terenul primariei la cativa m de cel pe care vreau sa-l iau. CE ACTE TREBUIE SA CER VANZATORULI PENTRU A FI SIGUR CA DUPA CE-L ACHIT POT SA CONSTRUIESC ? CUM POT SA VERIFIC EU IN PARALEL (poate el are relatii la primaria respectiva) SA NU IAU TEAPA? Sa merg la un notar poate ma sfatuieste ce sa fac? Multumesc si scuze anticipat , sper ca am fost destul de explicit !:frantic:
Răspuns la discuția contract de schimb?
pai e logic pentru notari, din 2 contracte se obtine onorariul mult mai mare, dar din cunostintele mele contractul de schimb este clar stipulat in Codul Civil.
Răspuns la discuția contract de schimb?
Va multumesc frumos! Deci am inteles ca totul tine numai de notar.
Am un apart cu 2 camere dobandit in 1999 si vreu sa fac un schimb cu 3 camere + diferenta in bani. Intrebari:
- Cadastrul si intabularea facute in 1999 sunt valabile si acum sau trebuie sa actualizez actele? Mai trebuiesc alte acte in afara contractului de v/c, cadastru, intabulare?
- Certificatul fiscal pe care il achit la Finante are o anume valabilitate si dupa ce criterii se achita acesta? In functie de valoarea pe care o declari ca proprietar sau din valorile fiscului? Trebuie sa-l obtin inainte de a merge la notar?
- Cat dureaza din momentul prezentarii la notar intocmirea si finalizarea schimbului?
- Mai trebuiesc alte documente? Extrasul de carte funciara pe care notarul il obtine se face pentru ambele proprietati la cererea vreunui proprietar sau se emite obine obligatoriu la intoicmirea actelor?
Va multumesc anticipat!=D>
Vreau sa cumpar un apartament cu 4 camere ipotecat la banca dar exista urmatoarea speta : proprietarii sunt divortati, nu au facut partajul iar ea mi-a zis ca intai sa virez ipoteca la banca respectiva si restul de bani in mana. Intrebari :cum virez banii, cum/cand se fac actele in acest caz, este normal sa se procedeze asa, cum sa fac sa iasa bine sa nu ma pacalesc? Multumesc!
Răspuns la discuția Contract de schimb cu ipoteca
Extrasul autentic de Carte Funciara il obtine notarul sau fiecare proprietar in parte pentru apartamentul sau? Nu exista totusi o alta modalitate de a verifica si a nu ajunge pana in faza finala semnarii actelor la notar? Multumesc!