avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate madagascar200

Activitate madagascar200

Răspuns la discuția Suma de plata ANAF
Buna seara, exista ordinul ANAF 1767 din 02.11.2021 privind esalonarea platilor simplificata. Mergeti la ANAF si cereti sa vi se aprobe o astfel de esalonare pe maxim 12 luni. Insa trebuie sa va grabiti pentru ca fiecare zi care trece inseamna ca vi se vor calcula majorari si penalitati. Multa bafta!
In 2020, am beneficiat de indemnizatia covid pe drepturi de autor. Intr-una una din luni in care am cerut si beneficiat de indemnizatie, am icasat in cont, venituri din drepturi de autor de la UCMR pentru o piesa din anul trecut care a mers pe radio . Pentru acest fapt, AJPIS imi cere sa dau banii inapoi pe luna respectiva. Intrebarea mea este: Daca eu am declarat pe propria raspundere ca obtin venituri exclusiv din drepturi de autor asa cum prevedea ordonanta si am activitatea intrerupta , trebuie sau nu sa ii restitui? (practic eu nu am desfasurat nicio activitate in luna respectiva). Mentionez ca am depus declaratia unica la ANAF si am platit toate contributiile la stat. Si..... daca trebuie sa platesc suma bruta pe care mi-o cer cei de la AJPIS, eu cum imi recuperez banii virati in plus. Mai pot sa intocmesc declaratie unica rectificativa?