avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate crifera

Activitate crifera

Răspuns la discuția sechestru finante
Da se poate insa in prima faza cred ca vor institui poprire pe conturi, urmand sa trimita poprirea tuturor bancilor si sa ia disponibilitatile din cont
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Buna,
Pana la urma referitor la examenul pentru cei cu definitivat, subiectele sunt grila sau nu?
Eu am sunat la secretariatul Baroului Timis si mi-au spus ca sunt grila pentru toti, ca e acelasi examen, insa pt. ca nu a preciyat nimic nici despre diferentierea subiectelor nu stiu ce sa cred.
Voi ce stiti?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Referitor la ,,Dragi colegi,
BB nu e la nivelul capacitatii de a organiza prea curand un examen. Trebuie validate rezultatele acestui examen si apoi emise deciziile, adica procedura se va finaliza, in cel mai fericit caz, la finele lunii martie. Un nou examen trebuie anuntat cu 60 de zile, adica 2 luni, inaintea datei sustinerii lui. La BB au loc alegeri in curand. Deci preocuparile competentei conduceri se vor indrepta in aceasta directie. Chiar si inagurarea INPPA s-a amanat de la 16 feb la 18 feb. Tinand cont ca nivelul capacitatii manageriale a dnului decan Iordachescu este data de inceperea unui examen in noiembrie 2010 si finalizarea tuturor procedurilor in martie 2011, cu greu "incap" 2 examene in ecartul de 12 luni a unui an. Asa ca...............,,

Mi se pare logica argumentatia dvs. drept pentru care voi aprecia daca imi veti spune pe cand estimati dvs. un nou examen de admitere.

Va multumesc anticipat!
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Buna,
Imi puteti spune pe cand preconiyati sa aibe loc examen de admitere in profesie anu acesta?
Multumesc.
m-ar interesa si pe mine dac[ stie cineva la ora actual[ cand va fi examenul, macar cu aproximatie?
sau macar luna...
Va rog sa ma ajutati urgent daca aveti informatii
O societate comerciala poate vinde o constructie concomitent cu terenul pe care e edificata in cazul in care aceasta constructie nu are autorizatie de construire nu e receptionata nu e inregistrata in CF , practic juridic fiind inexistenta. daca da care fi modalitatea?
Răspuns la discuția procedura falimentului
pentru lipsa caracterului cert lichid si exigibil: depune toata corespondenta cu creditorul
depune ultima balabta de verificare
pentru inexistenta starii de insolventa: cxalculeaza care sunt datorile totale scadente din conturile in care sunt inregistrate acestea sau o balanta analitica si extrasul de cont din care rezulta existenta sumelorpentru plata acestora
arata care e cifra de afaceri in ultimele 2-3 luni si deasemenea depune copii de pe platile facute in ultima luna
se va respinge sigur cererea cred eu
Răspuns la discuția credite bancare(fidejusori)
daca vor exista restante banca va incerca mnai intai sa recupereze banii din bunurile firmei
eu asa am inteles din enunt ca asemnat ca fidejusor si ca ipoteca nu are legatura cu acest credit al firmei
in ncazul acesta daca din bunurile firmei banca nu recupereaza integral banii chiar daca ar trece la executarea casei trebuie sa se dea intai banii ceui care are ipoteca
Oricum in cazul in care acesta a pus si interdictie de instrainare nu poate sa execute casa decat cu acordul celui care are ipoteca
si eu cred ca s-a avut in vedere eliminarea interviului ca modalitate de acces în profesie, sa speram ca statul va clarifica problema

in ce priveste admiterea ca avocat definitiv in cazul in care esti consilier juridic definitiv nici inainte la aplicarea prevederii nu conta daca erai definitivat ca urmare a sustinerii unui examen sau in virtutea legii

sa auzim de bine
pt. mjustin: ideea era tocmai ayceasta că nu e justificat sa treci prin stagiatura, maestru , definitivat în avocatura ci pur si simplu dai examen si daca îl iei intri ca si avocat definitiv (fara stagiatura....) cu conditia sa fii definitivat ca si consilier juridic potrivit legii 514/2003. Asta sustineau avocatii cu care am discutat. Să vedem...
Aş mai vrea sa arat doar ca art. 19 al. 2 din l. 51/1995,,Dobândeşte calitatea de avocat definitiv cel înscris în profesie în condiţiile art. 16 alin. (2), dacă a fost definitivat în funcţia juridică pe care a exercitat-o înainte de primirea în avocatură.
(3) Dobândeşte calitatea de avocat definitiv cel care a fost înscris în profesie în condiţiile art. 16 alin. (2), dacă a promovat examen de definitivare în funcţia juridică pe care a exercitat-o anterior. Cei care nu îndeplinesc condiţiile de vechime în profesiile anterioare vor fi obligaţi să susţină examenul de definitivare în avocatură." nu a fost abrogat expres de aceasta ordonanta... numai ca face trimitere la art. 16 al. 2 care e abrogat... ( e abrogat tacit..) :( statutul ar trebui sa lamureasca aceasta problema....


:(