avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate I.V.L

Activitate I.V.L

Încă nu am deschis acțiunea în instanță, voiam doar să văd ce posibilități am de acțiune și la ce să mă aștept.
Dacă pot totuși să fac testul în altă parte, în tocmai pentru a scăpa de costul imens de la IML.

Liliana Gradinaru a scris:

Faceti unde va trimite instanta, evident. De ce ati face in alta parte?
Mai erau variante sa scapati de costul imens de la IML, nu ati reusit nicicum? Avocat aveti in acel dosar?

Bună ziua, într-un caz de tăgadă de paternitate inițiat de către mama copilului, se poate face testul ADN la orice institut, sau doar la institutul la care instanța face trimitere ?
Menționez că nașterea copilului a avut loc în timpul divorțului dintre mamă și soț (fostul soț), iar copilul a fost automat trecut pe numele fostului soț.
Copilul are vârsta de 9 ani acum. De la divorț au trecut 3 ani.
Mulțumesc!
Este dol, că după căsătorie, soția nu se mai comportă ca înainte ?
Dacă da, cum poate fi probat comportamentul soției pentru divorț ?
Bună seara, am o mătușă care a divorțat recent. Procesul de divorț a durat în jur de doi ani, timp în care ea a rămas însărcinată cu un alt partener. Când a născut, copilul a primit numele fostului ei soț, deoarece divorțul nu se finalizase încă.
În prezent, amândoi, ea și fostul soț, sunt de acord să treacă copilul pe numele ei exclusiv, fostul soț renunțând astfel la toate drepturile asupra lui. Cum ar trebui să procedeze ? Este nevoie de test de paternitate ?