avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Paula Liliana

Activitate Paula Liliana

Răspuns la discuția indexare cm
Multumesc. Nu citisem foarte bine aseara OUG 158.
Discuție indexare cm
Am citit astazi prevederile unei HG din 2004, nr. 1297, hotarare ce nu e abrogata (cel putin eu nu am gasit prevedere care s-o abroge, nici in OUG 158/2005 nu prevede abrogarea), care prevede inclusiv indexarea cu 4% a indemnizatiilor pt. concedii medicale din a 91-a zi. Mai e valabila astazi? Sau a fost doar o masura a vechii guvernari? :P
Multumesc.
Răspuns la discuția mijloace fixe
Multumesc pentru toate raspunsurile. O zi buna!
Răspuns la discuția corectare eroare ordin deplasare
Motorina nu este tot carburant? Sa va dea baza legala din care rezulta ca are dreptul sa aprobe doar un consum de motorina de 6 litri la 100 km. Cine da viza de control financiar preventiv pe conturile nominale? Eu stiu ca rosu folosesc alte persoane, in control. Sunati la esalonul superior, sa va informeze ei. Imi pare rau.
Răspuns la discuția corectare eroare ordin deplasare
Nu inteleg de ce ai procedat asa. H,G. 1860/2006 stabileste clar ce anume se deconteaza si cum se deconteaza conturile nominale.
Art. 16. - Deplasarea cu autoturismul proprietate personală se poate face numai cu aprobarea prealabilă a ordonatorului de credite, atât pentru posesorul autoturismului, cât şi pentru persoanele din cadrul aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice care se deplasează împreună cu acesta. În acest caz, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcurşi pe distanţa cea mai scurtă.
Nu ai voie sa corectezi cu rosu, insa nu inteleg nici decizia ordonatorului de credite.
Sper sa te fi informat bine.;)
Discuție mijloace fixe
Va rog sa-mi dati o sugestie privind inregistrarea in contabilitate a mijloacelor fixe, in cazul transferurilor/distributii intre institutii publice de nivel tertiar, mijloace fixe complet amortizate. Ce este de facut in situatia in care se constata ca la aceasta preluare a mijl fixe, mai sus mentionate, se constata ca nici nu ar intra in categoria mijloacelor fixe, insa asa au fost inregistrate la unitatea predatoare? X-(
Va multumesc.
Răspuns la discuția modificare OUG 148/2005
Multumesc frumos. Se auzea ca va fi trimisa presedintelui odata cu Lg pt modif salariale in invatamant. Si nu cred ca a fost trimisa. Sa speram. Sunt viitoare mamica. :)
Ce se mai intampla cu mamicile dupa 1 ianuarie 2009? Care va fi indemnizatia de crestere copil?
Ramane valabila si optiunea de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni? Care venituri? La fel ca in cazul concediului de sarcina si lauzie? A promulgat presedintele legea? Multumesc
:(
ce majorare, fata de salariile din septembrie, acordam celor din invatamant de la 1 oct 2008?
va multumesc:(