Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloace fixe

Va rog sa-mi dati o sugestie privind inregistrarea in contabilitate a mijloacelor fixe, in cazul transferurilor/distributii intre institutii publice de nivel tertiar, mijloace fixe complet amortizate. Ce este de facut in situatia in care se constata ca la aceasta preluare a mijl fixe, mai sus mentionate, se constata ca nici nu ar intra in categoria mijloacelor fixe, insa asa au fost inregistrate la unitatea predatoare? X-(
Va multumesc.
Inteleg ca, in fapt sunt obiecte de inventar.Va sugerez sa va adresati cu aceasta problema autoritatii in subordinea careia functionati - organul de audit si curtii de conturi, fiindca ei va controleaza, pentru a aplica procedura corecta.
Multumesc pentru toate raspunsurile. O zi buna!
Se poate face corectuta in contabilitatea institutiei care preia aceste mijloace fixe. Se storneaza inregistrarile la mijloace fixesi le repui la obiecte de inventar.