avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indexare cm
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indexare cm

Am citit astazi prevederile unei HG din 2004, nr. 1297, hotarare ce nu e abrogata (cel putin eu nu am gasit prevedere care s-o abroge, nici in OUG 158/2005 nu prevede abrogarea), care prevede inclusiv indexarea cu 4% a indemnizatiilor pt. concedii medicale din a 91-a zi. Mai e valabila astazi? Sau a fost doar o masura a vechii guvernari? :P
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Paula Liliana , utilizator 19:10, 6 Noiembrie 2008
In O.U.G.nr.158/2005 se prevede la art.60 alin .1 abrogarea oricaror dispozitii contrare:
ART. 60
(1) Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga prevederile referitoare la concediul si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, concediul si indemnizatiile pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, concediul si indemnizatia pentru maternitate, concediul si indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, cuprinse la art. 7, 26, 27, 35, art. 98 – 101, art. 103 – 125, art. 129 – 134 si la art. 136 – 138 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte dispozitii contrare.
Multumesc. Nu citisem foarte bine aseara OUG 158.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

3 zile de concediu medical nu se platesc??? AntiKap AntiKap Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi ... (vezi toată discuția)
Suspendare pensie de urmas pentru ca lucrez Diana Pris Diana Pris Buna ziua. Sunt angajata ca referent comert exterior al unei firme din Cluj incepand cu octombrie 2008. In mai am aflat cu stupoare ca pensia mea de urmas ... (vezi toată discuția)