avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Danelu98

Activitate Danelu98

Citatia a fost primita de catre parinti mei care sunt in tara chiar astazi , mi-au trimis-o electronic, am incercat sa sun la birou dar se terminase programul de lucru si mi s-a spus sa revin maine dimineata . Imediat dupa apel , am trimis un email pe adresa biroului cum ca nu pot ajunge in tara intr-un timp asa de scurt , chiar deloc pentru ca am un loc de munca pe care nu il pot lasa . Email-ul a fost salvat .
Buna ziua , m-ati putea lamuri va rog in legatura cu o citatie de la diicot? In citatia respectiva sunte chemat in calitate de martor intr-un dosar de trafic de droguri de risc , fara drept din anul 2017 . Sincer sa fiu , nu mai tin minte cine ar putea fi facut aceasta chestie acum 6 ani , ideea este ca eu sunt curat. Problema reala este ca eu sunt plecat de aproximativ un an de zile din tara , nu am cum sa imi las serviciul pentru a ajunge in termen de 2 zile de la sosirea citatiei pentru a oferi declaratii. Ce se poate face?
Răspuns la discuția Mama romanca , tatal italian...
Barbatul acum nu mai vorbeste si daca i se spune ceva , incepe iar scandalul , un stil foarte ciudat au . Altceva ce nu am mentionat este ca in urma cu 4-5 luni , inainte de a veni noi aici , barbatul mai are un fiu (17 ani) din alta casnicie ce locuieste cu noi in casa , iar el a sarit la bataie la soacra mea . Femeia a mai fost sfatuita de cineva de aici sa il denunte dar ii e frica ca barbatul ar face vreo nenorocire dupa ce afla ca a fost denuntat .

gi-jane2 a scris:

Nu se stie daca barbatul este de acord cu chestia asta .

Ca sa se știe, trebuie sa il intrebe si daca e de acord, sa isi dea acordul in scris la notar pt schimbarea locuintei copilului..
Copilul are pasaport? Daca nu are si vrea sa vina in tara, trebuie acordul tatalui pt titlu de calatorie si pt pasaport sa ii facq cand ajunge în tara.
Daca nu e de acord, sa se judece în Italia sa i se pernita sa vina cu copilul in Romania definitiv.

Buna ziua , as vrea sa aflu si eu niste informatii despre cum ar putea face mama prietenei mele in legatura cu relatia cu concubinul ei italian.
Detaliile ar fi urmatoarele : persoanele in cauza nu sunt casatorite nici civil, nici religios , insa au impreuna un copil de 5 ani . In ultimul timp barbatul (italian) cand vine acasa de la serviciu ( lucreaza la 800km de casa , si vine o data la 2 saptamani acasa ) cauta scandal si o ameninta pe femeie ( romanca) ca sa isi ia copiii si sa plece de acasa , se comporta foarte urat , tipa si injura de fata cu copilul de 5 ani . Mentionez ca eu cu prietena mea stam aici de cateva luni si au avut loc cateva episoade de genul . Copilul este nascut aici , cu cetatenie italiana si este trecuta pe numele barbatului , insa in buletin sunt trecuti ambii parinti , in caz ca ar vrea sa plece unul dintre ei cu ea undeva sa nu aiba nevoie de acordul celuilalt .
Intrebarea este ce ar putea face femeia , daca ar vrea sa plece cu fata in Romania , unde are si ea mama , sora si o casa unde ar putea avea grija de copila . Nu se stie daca barbatul este de acord cu chestia asta .