avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate szia2008

Activitate szia2008

Răspuns la discuția PUZ
Buna
Terenul este intabulat, intraviran.Toate actele sunt in ordine, pe numele nostru..Avem Carte funciara .Ne lipseste acest PUZ.Exista un termen in care un PUZ sa fie aprobat?Sau domnii pot trage de timp inca ani multi si buni pe spatele nostru?
Va multumesc
Discuție PUZ
Buna .

Avem un pamant luat din 2007.Cand a fost cumparat pamantul nu avea PUZ.S-a facut un PUZ in 2008-vara, care s-a pus pe perete la Consiliul local, pentru ca in timp de 60( 30) zile , toti care doresc modificari sa le poata cere.Modificari s-au facut, dar nu au fost puse la vedere.De cate ori ne-am interesat ni s-a arata acest PUZ vechi afisat.Astfel, ieri, s-a intamplat sa vedem un alt PUZ, care va fi dat spre aprobare in Consiliu, in care apare din senin , un drum care trece exact prin mijlocul pamantului nostru, desi noi am fost primii care au depus cerere pentru certificat de urbanism pe acest pamant, si nu o cerere.Avem deja 4.

Ce se poate face?Cum se poate ca oamenii sa fie inselati in acest hal?Acum nici nu putem cere modificare ,deoarece am iesit din termenul limita.

Multumesc .
Răspuns la discuția Certificat de urbanism-in aer
Deci , ar fi trebuit sa primim raspuns clar deja.Va multumesc .
Buna .Am cumparat un teren in septembrie 2007 , pe care am dori sa construim o casa.Am depus dosarul pentru certif. de urbanism inca din sept.2007.Ni s-a spus ca nu exte facut PUZ-ul pentru zona respectiva.Am cautat persoana care trebuia sa faca PUZ-ul, un " domn" care ne-a promis ca va fi gata in decembrie, apoi in martie , pana cand in mai 2008 , a reusit sa-l termine.....L-a trimis primarului pentru semnat ( nu era consiliu local atunci).Primarul a semnat PUZ-ul in ultima lui zi in primarie( din iunie s-a ales un nou primar + consiliu local).Ni s-a spus ca nu e acceptata semnatura fostului primar, si noul consiliu trebuie sa accepte PUZ-ul.De atunci PUZ-ul atarna pe perete, iar noua ni se zice ca trebuie sa asteptam....si iar sa asteptam.Avem deja 3 numere de inregistrare pentru obtinerea certificatului de urbanism, si inca nu avem nici un raspuns clar, cand il vom primi, sau daca il vom primi.
Ce se poate face?Exista vreun termen in care sa primim un raspuns clar?Cat sa mai asteptam?

Va multumesc