avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate xmagx2001

Activitate xmagx2001

Discuție PUZ
Buna ziua.
Am achiziționat un teren in centrul orasului, teren care a apartinut unei case monument istoric. Am depus la primărie documente pt certif de urbanism si la primirea acestuia am fost informată că trebuie facut PUZ. Am demarat acțiunea pt PUZ dar atât arhitectul cat si cei de la topo si geo mi-au spus că nu înțeleg de ce mi s-a cerut să fac PUZ pentru acest teren . Va rog sa imi spuneti ce urmăreste primaria cu acest PUZ si de ce mi se spune că nu trebuia sa mi se ceara asta dar .... eu trebuie sa il fac . Multumesc
Buna ziua,
am o mica problema si as dori sa imi spuneti cum sa procedez mai corect. Lucrez fara carte de munca, fara contract de peste jumatate de an, am intrebat cand se vor face actele si mi sa spus ca se vor face . Ideea este ca firma pt care lucrez nu a mai platit salariile la timp de peste 3 luni de zile, se dau esalonat, sunt foarte nemultumita. Lucrez in vanzari si sunt nevoita sa plec mult pe teren si nu primesc nici un ban pt deplasari. Ideea este ca in situatia aceasta eu nu mai pot lucra la acesta firma dar stau pt ca am investit bani pe care nu ai mai recuperez. Ma gandeam sa retin masina de servici si aparatura pina cand "patronul" sa imi poate da toti banii pe care i-am investit. Pentru masina si aparatura nu sa incheiat nici un act, nici un proces verbal de predare- primire, absolut nimic. Pot retine aceste bunuri pana la recuperarea banilor?
va multumesc frumos pt informatie, am sa ma adresez unui executor judecatoresc in vederea rezolvarii acestei probleme.

va multumesc frumos pt informatie, am sa ma adresez unui executor judecatoresc in vederea rezolvarii acestei probleme.
Buna ziua,
am si eu o mica intrebare si va rog sa ma jutati. In urma unui proces de recurs eu trebuie sa primesc de la fostul meu sot o sulta stabilita de instanta. El a ramas cu imobilul si trebuie sa imi dea valoarea sultei precum si cheltuielile de judecata. Am inteles ca, conform noului cod civil , dupa ce am fost si am incadrat sa spun asa cele 2 sentinte ca fiind definitive si irevocabile cu titlu de executie trebuie sa notific sulta cu titlu de suma ... nu prea inteleg ce reprezinta acest lucru si unde ma pot adresa ca sa pot demara problema unui executor judecatoresc. Ce acte imi sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez???
Va multumesc


Buna ziua,
am si eu o mica intrebare si va rog sa ma jutati. In urma unui proces de recurs eu trebuie sa primesc de la fostul meu sot o sulta stabilita de instanta. El a ramas cu imobilul si trebuie sa imi dea valoarea sultei precum si cheltuielile de judecata. Am inteles ca, conform noului cod civil , dupa ce am fost si am incadrat sa spun asa cele 2 sentinte ca fiind definitive si irevocabile cu titlu de executie trebuie sa notific sulta cu titlu de suma ... nu prea inteleg ce reprezinta acest lucru si unde ma pot adresa ca sa pot demara problema unui executor judecatoresc. Ce acte imi sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez???
Va multumesc
Răspuns la discuția procura si dezbatere mostenire
va multumesc pentru informatii, imi vor fi de real folos.
Răspuns la discuția procura si dezbatere mostenire
tatal meu intradevar a decedat dar inainte de a muri el a facut acte de vanzare catre mama mea astfel incat ea este singura proprietara a 2 imobile. Nu vreau sa fiu rautacios sau sa fiu interpretat gresit. Eu sunt pe punctul de a pleca definitiv din tara, sunt in relatii foarte proaste cu sora mea si exista riscul ca eu odata plecat ea sa ai vanda toata averea mamei si din acest motiv vreau sa ma protejez legal pentru a impiedica orice frauda din partea surorii mele.
Buna ziua,

am de dezbatut o mostenire la care mostenitori unici sunt eu si sora mea, intrebarea mea ar fi urmatoarea: pot sa imputernicesc o persoana care sa ma reprezinte in dezbaterea mostenirii atata timp cat sunt plecat din tara? doresc sa fac o procura parintilor prietenei mele, viioarea sotie la un notariat . Pot sa fac dezbaterea mostenirii atata timp cat mama este in viata dar este diagnosticata cu boala Alzheimer ? doresc prin aceasta procura ca ei sa ma reprezinte si sa ma acoper in fata surorii mele pentru a nu pierde partea mea la mostenire.

Va multumesc
Răspuns la discuția drept la mostenire
Da traieste, va multumesc mult pt raspunsul d-voastra, sincer mi-ati luat o mare piatra de pe inima pt ca eu sunt intr-o situatie destul de delicata cu sora mea. Mama mea sufera de boala alzimer si cu toate ca imi este greu stiu ca singura varianta viabila este un azil de batrani... sufera singura pt ca atat eu cit si sora mea suntem detasati cu serviciile departe de ea si ramane mereu singura. Am incercat toate variantele de a gasi un insotitor dar aici este problema pt ca sora mea refuza categoric atat ideea azilului cat si ideea unui ajutor. In aceast asituatie cum pot lua eu atitudine astefel incat sora mea sa nu ma poata ataca si mamei sa ai fie bine?