avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate emanuela73

Activitate emanuela73

Va rog sa-mi trimite-ti forma Legii unitare a pensiilor adoptata de Parlament in 15 sept 2010. Am gasit un proiect de lege pe site www.mmuncii.ro dar nu sunt sigura ca este forma adoptata.
Multumesc.
Daca in CCM la nivel de unitate nu este prevazuta acordarea de salarii compensatorii se aplica prevederile CCM la nivel national adica acordarea unui salariu sau se aplica prevederile celui la nivel de unitate?
Daca se acorda in cuantum net nu se calculeaza contributii si impozit 16%?
Daca se acorda sume brute se calculeaza retineri?
In situatia in care o societate transfera mijloace fixe in alta societate ca aport de capital taxele percepute de Oficiul Registrului Comertului pentru inregistrarea operatiunii se contabilizeaza in evidenta ambelor societati?
multumesc acum e foarte clar
Am constituit rezerve legale in 2008 prin articolele 121la 129 si 129 la 1061.Problema e ca nu mai am corelatie intre formularul 10 si 20 din bilant. ma poate ajuta cineva?unde se regasesc rezervele in formularul 20?
Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui leasing am deductibilitate limitata a ch cu dobazile la 7% fiind in euro si daca trebuie sa tin cont de gradul de indatorare mai mare sau mai mic de 3?
ce fac cu ch cu dif de curs valutar?
Un mic exemplu cifric mi-ar fi de ajutor deoarece nu am experienta si doar citind codul...mi-e teama sa nu gresesc.
Va rog de asemeni sa ma ajutati sa inteleg prevederile art 23 aliniatul 4 si 5 nu mi-e prea clar la ce se refera 5 cand 4 le enumera pe toate....sau mi se pare mie?
Discuție DPI
DACA LA INTOARCEREA DIN DELEGATIE RAMAN BANI NECHELTUITI S II INCASEZ PE BAZA DE CHITANTA MAI ESTE NECESARA DI?
EXISTA UN REGISTRU SPECIAL IN CARE DE INREGISTREAZA DECONTURILE?
daca o factura nu a fost inregistrata in luna in care a fost emisa deoarece patronul nu a dat-o la timp se poate deduce tva-ul inregistrand-o dupa 9 luni de la emitere?
multumesc tutturor pentru raspunsuri. revin sambata pentru dezbateri si detalii.
am citit prevederile codului fiscal referitoare la regimul taxei in cazul bunurilor second hand si nu reusesc sa prind ,,subtilitatile" cred ca un exemplu cifric , daca nu cer prea mult, ar fi foarte bine venit.
Ma intereseaza ce factureaza neamtul si ce factureaza romanul in caz de revindere precum si ce se scrie pe factura precum si inregistrari contabile.
poate achita in numerar?
am in vedere hotararea 2185/2004 si legea 656/2002
scuze dar e o situatie noua pentru mine