avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_dinu69

Activitate alexandru_dinu69

Buna seara si multumesc anticipat celor ce vor binevoi sa ma ajute.
Am chemat in judecata angajatorul si am cerut sa fie obligat sa-mi plateasca spor de vechime, ore suplimentare si indemnizatii de concediu.
Termen am in luna octombrie.
Astazi am aflat ca acesta a formulat plingere la parchet impotriva mea pentru santaj si a cerut sau va cere suspendarea dosarului pina se solutioneaza plingerea penala.
Este posibil acest lucru?
Sau este posibil sa fiu condamnat daca am cerut mai mult decit aveam dreptul?
Va multumesc mult.
In calitate de reclamant, am solicitat penalitati de intirziere pentru neplata in termen a facturilor insusite la plata si neachitate potrivit contractului.Penalitatile de intirziere sunt stabilite contractual - 0,5%/zi intirziere.
Actiunea este intemeiata pe dreptul comun, dupa parcurgerea concilierii prealabile.
Pirita, invoca faptul ca actiunea este neintemeiata - motivind ca nu am emis factura pentru penalitati.
Intrebare: Este obligatorie emiterea unei asemenea facturi?
Va multumesc pentru ajutor.
In perioada 22.10.2005 - 04.11.2005, fiul meu in virsta de 13 ani a fost accidendat de un taxi si a primit ingrijiri medicale.In 10.01.2010, spitalul il cheama in judecata pentru a fi obligat la plata cheltuielilor de spitalizare - in temeiul art. 313 din L.95/2006:
- fiul meu a fost victima accidentului:
- accidentul a fost in 2005, legea invocata este din 2006;
- au trecut mai mult de cinci ani.
Intrebari:
- este corecta aplicarea legii retroactiv?
- victima este datoare sa plateasca, si daca este asa nu trebuia anuntata in timpul spitalizarii?
- a intervenit sau nu prescriptia?
VA MULTUMESC MULT PENTRU AJUTOR.
VA MULTUMESC MULT.
Dar care este temeiul legal....art.../......
Am asistat la un proces in cadrul caruia ,la cererea unei parti, onorariul expertului a fost retras (pentru ca nu raspuns la obiective) si a fot numit urmatorul de pe lista.
La acea data nu ma interesa..si..nu am retinut temeiul legal
Cu multe multumiri.
Va multumesc pentru raspuns.
Dar...nu sunt lamurit.
In situatia data, expertul contabil nu a raspuns la obiectivele stabilite de instanta.
Din exces de zel, a procedat la verificarea unor situatii ce nu formau obiectul raportului de expertiza:
concret:
- obiectivul expertizei era " calculul penalitatilor de intirziere " pentru facturile....
( expertul face referire la modul in care au fost emise facturile: nr. ore, pret....) si concluzioneaza ca acestea nu au fost legal intocmite:
- un alt obiectiv " calculul indemnizatiei de preaviz pentru salariatii disponibilizati"
(expertul concluzioneaza ca acestea au plecat la demisie)
IN ACEST CAZ, se poate cere retragerea onorariului pentru faptul ca nu a respuns la obiectivele fixate de instanta si numirea uramtorului de pe lista?
Se poate cere retragerea onorariului expertului contabil in situatia in care acesta nu raspunde in cadrul lucrarii efectuate la obiectivele stabilite de instanta?
In sitatia in care raspunsul este favorabil, care este temeiul legal ce mi-ar permite sa solicit acest lucru?
VA MULTUMESC.
Va multumesc pentru raspuns.
Daca se poate, mai am doua lucruri neclare:
1. exista o procedura prealabila (notificare sau conciliere)?
2. pot solicita pe aceasta cale si penalitatile de intirziere prevazute in contract?
Buna ziua.
In calitate de prestator am de recuperat de la unul din benefiaciri suma de 129 500 lei suma ce reprezinta c/v seviciilor de paza efectuate in periada aprilie2008 - ianuarie 2009. Contractual este prevazut faptul ca plata facturilor va fi efectuata in termen de 15 zile de la emiterea acestora, fiind de asemenea prevazute penalitati de intirziere in cuantum de 0,5% pentru fiecare zi de intirziere.
Nu stiu care procedura care ar ajuta societatea mea sa recupereze mai repede datoria .
Pe de o parte am fost sfatuit sa cer deschiderea procedurii de insolventa pentru debitoare.
Pe de alta parte am fost sfatuit sa ma adresez instantei competente pentru obtinerea unei somatii de plata.
Ce solutie considerati a fi mai avantajoasa din punct de vedere a costurilor si timpului?
VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția insolventa -filiala fundatie
Multumesc pentru raspunsuri.
O precizare va mai rog. Din moment ce legea insolventei spune ca celor fara bunuri sau patrimoniu nu le este aplicata procedura aceasta, care este legea aplicabila si...care este procedura????
Si..inca o data ...multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati .
Sunt administrator al unei activitati economice desfasurate in cadrul filialei unei fundatii.
Filiala are datorii in valoare de 35000 lei catre buget.
Finantele au deschis actiune pentru insolventa.
Filiala nu are patrimoniu sau bunuri.
Legea insolventei spune ca se aplica procedura ...excluzind anumite cazuri :"nu detin nici un bun in patrimoniul lor".
Ce lege se aplica in acest caz?
Ce se poate face ...si care este raspunderea mea in calitate de administrator?
Va multumesc.