avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate filaret

Activitate filaret

Multumesc! La Multi Ani!
Acum doi ani in calitate de reclamant am dat in judecata banca pentru elminarea comisionului de administrare. La judecatorie solutia de FOND a fost :
"Constată caracterul abuziv al clauzei referitoare la comisionul de administrare, în consecinţă, constată nulitatea absolută a acestei clauze./Constată caracterul abuziv al clauzei referitoare la comisionul de acordare şi în consecinţă, constată nulitatea absolută a acestei clauze......obligă pârâta BANCA să restituie reclamantului suma încasată cu titlu de comision de administrare"
BANCA a facut APEL iar solutia data de catre judecatorii de la Tribunalul Bucuresti a fost :
Admite apelul. Schimbă în parte sentinţa apelată în sensul că respinge cererea ca neîntemeiată, obligandu-ma sa achit catre BANCA cheltuielile de judecată fond şi apel. Menţine în rest sentinţa apelată. Definitivă. "

in concluzie : Am pierdut !, Nu exista nicio explicatie, cu exceptia aceleia ca fiecare judecator este independent si are dreptul sa interpreteze legea dupa luminile si intelepciunea proprie

Pe 21 dec am fost anuntat de avocat ca a primit motivarea hotararii si ca nu are de ce sa se lege pentru a face recurs.
intrebari:
1. putem invoca alte motive in afara de cele din motivare....gen. am castigat la judecatorie iar cei de la tribunal au fost rau intentionati existand posibilitatea ca in alte procese sa fii dat castig de cauza la reclamant etc.
2. recursul se face in 15 zile calendaristice sau lucratoare?...sau se poate face in max. un an de zile de la pronuntare?
3. pentru a putea merge la CEDO este obligatoriu sa parcurg si ultima cale de atac la curtea de apel? Am nevoie de avocat care sa ma reprezinte?
Multumesc.
PS: eu sunt din provincie iar procesul a fost la Bucuresti
Buna, Lucrez la o firma pe postul de sef depozit si conform noului cod al muncii preavizul in cazul demisiei este de 20 zile lucratoare pt functii de executie si 45 de zile lucratoare pt functii de conducere. As dorii sa stiu exact pt sef depozit ce functie este si daca sunt obligat sa semnez aest act aditional pe care mi-l impune firma.
Multumesc.
Buna,
Ma puteti ajuta cu un model de cerere catre banca pt eliminarea/diminuarea comisionului de administrare 0.15% .
Merci
Multumesc frumos .... dar pana la urma cat ar trebui sa iau in mana?..:sorry:

ok.... poate ma puteti ajuta la intrebarea asta:
Concediu medical pe ultimele 6 luni se calculeaza la slariul brut sau net?
Daca aveti la dispozitie si legea....
Merci.

ok.... poate ma puteti ajuta la intrebarea asta:
Concediu medical pe ultimele 6 luni se calculeaza la slariul brut sau net?
Merci.

Buna,
Am nevoie de putin ajutor din partea d-voastra.
In luna decembrie am fost in concediu medical platit 75% =>1-27.12 iar pe 28-31.12 am fost la munca. Salariul meu brut este de 2847 lei.
As dori sa stiu ce salariu ar trebui sa iau pe luna decembrie.......mentionez ca nu am mai avut C.M. si salariul a fost acelasi in ultimul an.
Multumesc.

Buna,
Am nevoie de putin ajutor din partea d-voastra.
In luna decembrie am fost in concediu medical platit 75% =>1-27.12 iar pe 28-31.12 am fost la munca. Salariul meu brut este de 2847 lei.
As dori sa stiu ce salariu ar trebui sa iau pe luna decembrie.......mentionez ca nu am mai avut C.M. si salariul a fost acelasi in ultimul an.
Multumesc.
Buna,
Am fost bolnav si am primit CM 3 sapt pana la sfarsitul anului dar eu ma simt deja mai bine si vreau sa merg la munca...... se poate intrerupe CM?.... in ce conditii?
Multumesc.