avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate netu_ologu

Activitate netu_ologu

Răspuns la discuția Contestare amenda rovigneta
Vreti sa spuneti ca daca am circulat trei zile fara rovigneta voi primi o singura amenda in cazul in care am trecut de mai multe ori prin mai multe camere fixe ?
Am primi trei amenzi pt. lipsa rovigneta in aceeasi zi, pot contesta doua dintre ele ?
"Daca se face o concediere in mod netemeinic sau nelegal, este subliniat in Codul muncii, instanta dispune anularea acesteia si obliga angajatorul sa plateasca despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.

Prin urmare, salariatul poate cere sa fie repus in situatia de dinaintea concedierii. In caz contrar, contractul individual de munca inceteaza de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti. " Ce facem in cazul in care instanta de apel nu constata netemeinicia sau nelegalitatea concedierii dar schimba concedierea in sanctiune administrativa ( diminuarea salariului cu 10 % timp de trei luni ). Ce lege s-a aplicat ? De ce instanta ma obliga sa pastrez si sa platesc un angajat caruia nu pot sa-i dau nimic de lucru pt. ca strica tot, care se cearta cu clientii, cu colegii si cu superiorii deopotriva ?


Buna ziua. Este obligatorie negocierea diurnei de catre angajator ? Multumim.
Nu cred ca m-ati inteles. Recunosc ca am gresit, dar nu inteleg de ce nu pot preda permisul la sectia de politie dim mun. nostru impreuna cu o declaratie sau ce mai trebuie. Vroiam sa stiu ce se poate intampla daca nu ma voi duce la Bucuresti. Va multumesc. .......................................................................................Astept in continuare un raspuns pertinent.
am primit invitatie la Politie la 400 km de zona unde domiciliez, pt. o presupusa vina rutiera. Daca nu ma duc ce consecinte as putea suporta ?
Nu cred ca m-ati inteles. Recunosc ca am gresit, dar nu inteleg de ce nu pot preda permisul la sectia de politie dim mun. nostru impreuna cu o declaratie sau ce mai trebuie. Vroiam sa stiu ce se poate intampla daca nu ma voi duce la Bucuresti. Va multumesc.
E in regula. imi asum greseala. Dar sunt obligat sa merg 400 km pt. asta ?
Buna ziua. In urma cu o luna am avut un accident de circulatie minor, fara victime ( am fost lovit de o masina). Desi am vrut sa ne intelegem amiabil si sa-i dau asig. RCA el a dorit bani cash sau sa mergem la politie. I-am spus sa astepte sa ma dumiresc daca a avut dreptate, accidentul fiind in Bucuresti, el bucurestean eu de la 400 de KM. Pana la urm a plecat cu copia CI si copia RCA, fara sa incheiem constatul amiabil. Am fost la o sectie de politie sa declar accidentul dar m-au redirectionatul catre Biroul de accidente usoare din Militari, pe care l-am cautat dar nu l-am gasit ( ulterior am vazut pe Net ca este in incinta unei societati comerciale) . Deoarece se apropia ora meciului Steaua-Ajax ( unul din motivul venirii mele in Buc.) am renuntat. A doua zi am plecat la ora 06 la Paris de unde m-am intors peste 4 zile. De atunci am primit 2 invitatii de la politie sa ma prezint la accidente usoare in Buc. cu actele masinii si cu Rca. Ce lege ma obliga sa ma duc 400 de km sa dau explicatii? Nu pot da declaratie la o sectie locala ?
Multumesc.