avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters67773

Activitate ContSters67773

Răspuns la discuția executare silita
Stimate Mixam , permite-mi, sa nu fiu totalmente de acord cu afirmatia ta. Este adevarat, Banca nu pierde niciodata, insa daca debitorul refuza vehement un dialog direct cu Banca , in cele din urma, ajunge sa fie singurul care are cu adevarat de pierdut, din punct de vedere financiar. Eu nu am afirmat ca Banca ar fi numai " lapte si miere " , insa, daca ne ghidam dupa lozinca " alege raul mai "bun" dintre toate relele de care ai parte " , dintre variantele " Banca" ( debit initial, reesalonat sau semnarea unui nou contract si diminuarea ratelor lunare ) " , " recuperatori" ( debit initial+ penalitati+cheltuieli cerute de societatea de recuperare cu privire la administrarea dosarului ) sau " proces terminat cu popriri sau sechestru pe bunuri " ( debit initial+ penalitati+cheltuieli cerute de societatea de recuperare cu privire la administrarea dosarului + cheltuieli de judecata + onorariu avocatului care reprezinta recuperatorii ) , consider ca dialogul cu Banca ar fi cea mai putin costisitoare metoda de solutionare.
Parerea mea :)
Răspuns la discuția executare silita
Buna ziua !
Pentru a nu se ajunge la recuperare pe cale silita a debitului restant , intrati in dialog cu cei de la Banca, incercati sa va renegociati contractul si sa diminuati rata . Neplata integrala a ratelor pe o perioada de 1 an face ca penalitatile sa curga, marind si mai mult valoarea debitului initial, ceea ce nu este in interesul dvs.
V-am recomandat sa luati legatura direct cu Banca tocmai pt a arata ca sunteti de buna credinta si doriti solutionarea acestui litigiu pe cale amiabila, insa de un an de zile sunteti in imposibilitate de plata, si pentru a demonstra acest aspect faceti dovada veniturilor actuale.
Este in interesul dvs sa mentineti rezolvarea problemei direct cu Banca, in caz contrar , Banca poate inainta , spre solutionare, dosarul dvs catre o societate specializata in recuperari creante , si atunci situatia se complica. Cei de la recuperari creante vor incerca , de asemenea, in prima instanta, sa rezolve pe cale amiabila cu dvs , insa, costurile cu privire la administrarea dosarului dvs se vor adauga la valoarea debitului si a penalitatilor, fapt ce iar nu este in interesul dvs. In cazul in care nu sunteti de acord cu solutionarea pe cale amiabila, urmatorul pas este ca recuperatorii sa inainteze dosarul dvs spre solutionare Casei de avocatura sau avocatului care le apara interesele in Instanta , urmand sa se deschida un proces , in urma caruia , daca pierdeti, datoria dvs o sa fie recuperata pe calea executarii silite prin poprirea pe venituri prezente sau viitoare sau sechestru pe bunuri prezente sau viitoare. Cel mai indicat este sa nu aveti bunuri pe numele dvs. De asemenea, in cazul in care se ajunge in Instanta si pierdeti procesul , la debitul dvs se vor adauga cheltuielile de judecata si onorariul avocatului.
Cu alte cuvinte, dialogul direct cu Banca , expunerea situatiei financiare reale , solicitarea renegocierii contractului si scaderea ratelor, ar fi in interesul dvs.
O zi buna !
Răspuns la discuția recuperare creante
Buna ziua !
Plicul primit despre care dvs ne vorbiti are rolul de a va instiinta ca, in cazul in care datoria dvs nu se stinge pe cale amiabila , Societatea specializata in recuperari creante desemnata de Compania de telefonie mobila, fata de care dvs figurati cu debitul restant, isi rezerva dreptul de a inainta dosarul dvs in Instanta, in vederea recuperarii pe cale silite .
Cei de la societatea specializata in recuperari creante , care se ocupa de dosarul dvs , vor incerca sa discute cu dvs fie pe cale telefonica , fie prin intermediul adreselor ( asemanatoare notificarii pe care v-au expediat-o si despre care ne vorbiti dvs in mesaj ) . Adresele sau notificarile vor fi expediate sub forma unei scrisori simple,la adresa din BI-ul dvs sau la adresa din cadrul contractului semnat cu cei de la Compania de telefonie mobila. Nu vor fi expediate notificari sub forma scrisorilor recomandate !!! In cazul in care cei de la Societatea specializata in recuperari creante, care se ocupa de cazul dvs, nu reusesc sa discute cu dvs sau discuta si nu ajung cu dvs la o intelegere in vederea solutionarii pe cale amiabila a acestui litigiu ( prin stingerea debitului restant, in rate sau integral ) , recuperatorii inainteaza dosarul dvs avocatului sau Casei de avocatura care ii reprezinta interesele in instanta , in vederea demararii procedurii legale de recuperare a debitului restant pe cale silita . Urmatorul pas ar fi inaintarea dosarului in Instanta , unde ar putea avea loc un proces civil, la care o sa fiti citata , proces insa care s-ar putea judeca si solutiona si in lipsa dvs, in cazul in care societatea specializata in recuperari creante isi are sediul intr-un alt oras decat cel in care locuiti dvs sau in cazul in care dvs sunteti in strainatate .
In cazul in care dosarul este inaintat spre solutionare Instantei, procesul ajunge pe rol, si , din anumite motive, avocatul recuperatorilor castiga , acestia au dreptul sa va puna poprire pe venituri prezente sau viitoare sau sechestru pe bunuri prezente sau viitoare , pana la recuperarea integrala a debitului restant initial, a penalitatilor, a cheltuielilor privind administrarea dosarului de catre societatea specializata in recuperari , precum si a onorariului avocatului care ii reprezinta si a cheltuielilor de judecata.
Am expus cele de mai sus in cazul in care debitul restant nu era prescris. In acel caz, situatia se schimba , favorabil pt dvs.
Pentru o abordare concreta si corecta a cazului dvs, cand aveti timp , poate ne descrieti situatia mai amanuntit.
Răspuns la discuția recuperare creante
Nu are importanta valoarea debitului restant , fac aceasta afirmatie din surse sigure, deoarece colaborez cu o societate specializata in recuperari creante si am avut de recuperat debite cu privire la facturi de telefonie mobila incepand de la 17 ron, valoarea cea mai scazuta.
Cei de la societatea specializata in recuperari creante , care se ocupa de dosarul dvs , vor incerca sa discute cu dvs fie pe cale telefonica , fie prin intermediul adreselor ( asemanatoare notificarii pe care v-au expediat-o si despre care ne vorbiti dvs in mesaj ) . Adresele sau notificarile vor fi expediate sub forma unei scrisori simple,la adresa din BI-ul dvs sau la adresa din cadrul contractului semnat cu cei de la Compania de telefonie mobila. Nu vor fi expediate notificari sub forma scrisorilor recomandate !!! In cazul in care cei de la societatea specializata in recuperari creante, care se ocupa de cazul dvs, nu reusesc sa discute cu dvs sau discuta si nu ajung cu dvs la o intelegere in vederea solutionarii pe cale amiabila a acestui litigiu ( prin stingerea debitului restant, in rate sau integral ) , recuperatorii inainteaza dosarul dvs avocatului sau Casei de avocatura care ii reprezinta interesele in instanta , in vederea demararii procedurii legale de recuperare a debitului restant pe cale silita . Urmatorul pas ar fi inaintarea dosarului in Instanta , unde ar putea avea loc un proces civil, care s-ar putea judeca si solutiona si in lipsa dvs, in cazul in care societatea specializata in recuperari creante isi are sediul intr-un alt oras decat cel in care locuiti dvs.
In cazul in care dosarul este inaintat spre solutionare Instantei, procesul ajunge pe rol, si , din anumite motive, avocatul recuperatorilor castiga , acestia au dreptul sa va puna poprire pe venituri prezente sau viitoare sau sechestru pe bunuri prezente sau viitoare , pana la recuperarea integrala a debitului restant initial, a penalitatilor, a cheltuielilor privind administrarea dosarului de catre societatea specializata in recuperari , precum si a onorariului avocatului care ii reprezinta si a cheltuielilor de judecata.
Am expus cele de mai sus in cazul in care debitul restant nu era prescris. In acel caz, situatia se schimba , favorabil pt dvs.
Pentru o abordare concreta si corecta a cazului dvs, cand aveti timp , poate ne descrieti situatia mai amanuntit.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
fkt a scris:

me=admis.....:dance3: :dance3::dance3::dance3:


Felicitari !!! =D>
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna, ilene_ mnl!!!
Din Cta , nu gresesti, la acest examen nu am facut nimic pt ca nu am candidat, m-am gandit mai bine si m-am indragostit de INM, asa ca incerc acolo.
Tu ce ai facut? Ai sustinut examenul?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
adutescu a scris:

Da, veniti toti la Constanta, aici tuturor candidatilor le-au curs bale pe foile de concurs, se uitau toti tamp in tavan, isi trageau mucii de prosti de erau, au scris fiecare ce film vazusera cu o seara inainte, nu subiectele, au avut handsfree, bluetooth si cruise control, dvd-uri cu boroi si erau rude cu decanul.



Zapacita ca intotdeauna:))
Adutescu , FELICITARI !!!=D>=D>=D>=D>
Tu ai fost exemplul clar "Daca vrei ceva, lupti pana visu' devine realitate!"
:hugall:
Aaaa ... esti buna de cinste:coffee:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
luiza2008 a scris:

Cel putin acum sunt mult mai usurata si linistita pentru ca stiu care este situatia,situatie care ma ambitioneaza si mai mult sa merg mai departe si sa reusesc ceea ce mi-am propus sa fac. Nu este usor,dar nu renunt!
The show must go on!


Buna , Luiza !!!
M-am uitat si eu pe rezultate, sincer imi pare rau pentru ceea ce s-a intamplat, eu nici nu-mi puneam pb ca tu sa nu promovezi, era ceva de domeniul SF-ului:(
Stiu cat de mult ai invatat si cat de mult ai aprofundat materia.
Imi vine sa le spun vre-o 2 celor din Comisia de corectare ... dar ... nu merita consumul de energie.
Sa te ambitionezi si la anu' sa-i faci praf ( mama lor de ... ) , cu 10 pe linie sa promovezi !
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
andreea st a scris:

nici n-am deschis inca procedurile,mi-e groaza ca va veni mom in care nu mai am scapare:(( si va trebui sa ma apuc de ele:stunned:.
apropo,in afara de studenti/e ,voi ceilalti de cat timp ati terminat facultatea?
mie mi-e si groaza sa va spun de cand am terminat-o eu#-o,ca asta va insemna sa va dati seama cat sunt de batrana:">.
spor la toate=D>.



Eh ... eu , de exemplu, am terminat Dreptu' in iulie 2009.
Tu?;)
Spor si tie, la proceduri=D> Timpul e scurt, pune mana pe carte, da? B-)
Uite dau o cafea sa prinzi forta :coffee:
:kissing:
Răspuns la discuția practica cabinet de avocatura
Buna dimineata!
Banuiesc ca te referi la practica necesara in timpul facultatii, din cate stiu eu o poti efectua si pe la Judecatorii si Primarii, nu doar pe la cabinetele de avocatura.
Fie vorba intre noi, doamnele de la Primarii si Judecatorii te primesc cu zambetul pe buze , le mai usurezi si lor munca si mai inveti una alta. Cu Cabinetele de avocatura e mai greu cu stagiul, at tb sa cunosti pe cineva care sa te primeasca. Profesorii nu pot sa va recomande unor avocati?

Daca te referi la stagiul de 2 ani de practica intr-un Cabinet de avocatura dupa terminarea facultatii, acela este alta poveste. Mai intai licenta, apoi promovarea examenului de Barou si dupa aceea se pune in discutia efectuarea stagiului cu un coordonator.

Sper ca am putut sa-ti fiu de folos.
O zi buna!