avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate living.architecture.ro

Activitate living.architecture.ro

Buna seara va rog frumos imi spuneti si mie ce se intimpla cu datoria din cont 475 fond de mediu daca autoturismul s a vindut multumesc
Buna ziua!
Avem urmatoarea situatie:
- masina inmatriculata pe PFA in 2002 (in talon si cartea de identitate apare proprietar PFA)
- din 2018 in urma neefectuarii ITP masina apare cu inmatricularea suspendata
- PFA radiat in 2013. Ca dovada exista o decizie de impunere cu data incetarii activitatii din 2013 si un raspuns de la ANAF din 2022 la o cerere de verificare a statutului acelui PFA.
- in 2022 pe baza actelor de mai sus, la finantele locale, masina trece in proprietatea persoanei fizice care a fost PFA (acelasi CNP), talonul si cartea au ramas neschimbate
Masina nefolosita si intreaga se vrea folosita intr-unul din programele Rabla.
Este nevoie sa se modifice actele masinii, lucru ce ar implica efectuarea ITP si RCA? Cum putem sa inlocuim lipsa unui contract de vanzare cumparare, PFA fiind radiat de mult?
Am trimis solicitarea si la DRPCIV si o petitie catre prefectura prahova dar nu au raspuns.
Multumesc
buna seara
va rog frumos imi puteti spune si mie cum sa platesc ore suplimentare dupa programul de lucru si sa le introduc in stat si pontaj cit este procentul sau pur si simplu impart salariul la nr ore din luna si inmultesc cu orele suplimentare pe care le adaug la salariul brut multumesc
buna ziua,
va rog frumos poate sa mi spuna cineva daca se modifica si salariul minim in constructii si agricultura multumesc
Buna ziua
Va rog frumos imi puteti spune si mie ce document se intocmeste pentru majorare salariu minim obligatoriu ( decizie sau act aditional ) si ce document se intocmeste pentru o modificare salariu multumesc frumos, am preluat acum revisal la o societate
o zi frumoasa.
buna ziua am o rugaminte ce contine zipul care se anexeaza la bilant 30.06.,2023 si cum se anexeaza ca prin validare nu se mai deschide fereastra pentru enexare fisier zip multumesc
Buna ziua,
CE ANEXE SE DEPUN LA BILANT 30.06.2023 MULTUMESC FRUMOS
buna ziua ,
o societate a achizitionat un sistem fotovoltaic va rog unde se incadreaza ca si mijloc fix? multumesc frumos
Buna ziua,
Imi poate spune si mie cineva unde incadrez la declaratia 112 un concediu de odihna neefectuat si platit . Angajatul a fost in concediu fara plata si apoi a incetat contractul de munca toate acestea s au transmis in revisal dar dorim ca concediul de odihna sa fie evidentiat undeva.
Multumesc
buna seara
va rog frumos imi puteti spune daca un grant primit pentru plata furnizori
nerambursabil este impozabil la calcul impozit profit. multumesc