avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate Andi961

Activitate Andi961

Calcul salariu

Salutare, am o nelamurire cu provire la partea salariala, avand in vedere noile reglementari intrate in vigoare de anul acesta cu privire la tichetele de masa, salariul brut este 6837 lei tichetele sunt aproximativ 40 lei majorate, intrebarea mea este luna asta am luat conform 21 de zile lucrate aproximativ 740 de lei tichete, in ziua de salariu in loc de 4000 net au intrat 3860… intrebarea mea este de ce atat net ok partea cu impozitarea am inteles o, dar ceva nu mi e clar cu ceea ce scrie in contractul de munca citez " salariul lunar brut va fi recalculat in cazul in care exista modificari in legislatia romana, astfel incat salariul lunar net sa fie cel stabilit la negociere, adica 4000 net, inainte de impozitarea tichetelor de masa.
Multumesc.
Salutare, am o situatie in familie, bunicul meu a decedat in anul 2015, mama mea si cei 3 frati nu au dezbatut mostenirea nici pana in ziua de azi. Mostenirea este o casa cu un teren aflat pe numele bunicului, dar si o alta casa cu alt teren pt care bunicul nu avea acte ci doar contract de mana. Mama mea nu vrea sa dezbata mostenirea nici pana acum in conditiile rugaminti mele si a tatalui pe fondul discutiilor cu fratii ei care..nu sunt de acord sa faca x si y lucru pe terenurile lor..ma rog chestia asta nu o inteleg, intrebarea mea este eu ca fiu al ei pot da mostenirea in judecata? Iar daca da doar partea care este in acte sau/si partea care este facuta are doar contract de mana?

ynocentta a scris:

Autoritatile venite la locul evenimentului au efectuat verificari,poze ale zonei unde s-a produs evenimentul ?


Da au efectuat masuratori, poze etc..
Buna ziua, am accidentat seara un pieton beat care traversa ilegal strada cu 8 metrii inaitea trecerii, am incercat sa l evit am tras stanga la sters cred doar sau l am atins cu oglinga acesta cazand, am sunat la politie a venit polita ambulanta a mers la spital, acesta e un cetatean indian strain actele ce le avea la el erau pe alt nume nu era el in ele, dupa toata treaba asta cei ce la sectie mi au inapoiat actele permis talon, masina nu este lovita indoita pentru ca am incercat sa l evit cred ca doar l am sters. In acest caz ce pot pati eu, pe langa asta se deschide dosar penal adica am de suferit din cauza unui tampit bea, viteza era de 50 de km era in reducere pt ca urma trecerea si eram atent acolo....
Multumesc de raspuns, chiar apreciez acest lucru, pagubele materiale oricum nu le mai recuperez, bine ca sunt eu ok si ju au fost victime, ceea ce ma frapeza este lipsa ai dezinteresul angajatorului in special al sefului meu, stiu poate am procedat prost la momentul acela dar te gandesti si la job in perioada asta nasoala economica, este greseala mea mi-o asum, in ziua respectiva am fost pontat, nu s a trecut concediu, deci mai poate fi o speranta ca totusi voi putea rezolva ceva...

Activitatea este cea de back office, in fisa postului nu este precizat vreun paragraf care sa ateste ca sunt aupus unor deplasari in interes de serviciu. Masina este a mea proprietate personala, nu exista vreun act de comodat sau altele ci doar o obligare verbala din partea sefeului ca trebuie sa mergem acolo. Nu exista condica dimineata imputandu ne ca trebuie sa fim la locatia respectiva, a fost declarat accident de catre organele competente seful meu spunand ca m ai bine nu precizez de acest incident pt ca nu stie care vor fi urmarile. Mai era prezent un coleg in masina in ziua respectiva. Nu am avut nevoie de ingrijiri medicale. Problema mea este si nu inteleg cum poti fi obligat sa te prezinti intr un loc fara sa fie specificat in fisa postului aces lucru doar o obligare verbala.

- editare citat integral al mesajului anterior -
Ce masuri se pot lua in cazul unui angajator care te obliga fara nici un fel de hartie sa mergi intr o alta localitate in delegatie iar in timpul acela tu ai un accident de masina. Precizez ca eu nu aveam ce sa caut acolo sa merg in ziua respectiva in delegatie, nu am fost notificat scris sau pe mail eventual. M am ales cu masina praf si cu daune materiale, treaba asta se intampla anul trecut precizez.