avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate Mohdaljaraba

Activitate Mohdaljaraba

Bună seara ,caut model procura in care sa pot reprezenta pe un cetatean strain si sa-i pot cumpăra un apartament
Asa scrie pe site-ul oncr, nu înseamnă că pot pune prima literă pentru fiecare prenume?
NUME X Y Z întreprindere familială

Firma unei întreprinderi familiale cuprinde numele membrului de familie la iniţiativa căruia se înfiinţează întreprinderea familială, scris în întregime, sau din numele şi iniţiala prenumelui acesteia, la care se adaugă menţiunea "întreprindere familială", scrisă în întregime.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 265 din 22 iulie 2022
privind registrul comerțului și pentru modificarea și completarea altor acte normative cu incidență asupra înregistrării în registrul comerțului

Art.52
(1) Firma unui profesionist persoană fizică ce are obligația de înregistrare în registrul comerțului cuprinde numele și prenumele acestuia, precum și forma de exercitare a activității economice, și anume persoană fizică autorizată ori întreprindere individuală.
...

Bună,este normal ca pentru intreprindere familiala sa mi ceara cei de la onrc sa mi trecut tot numele complet? Am 3 prenume și plus mai trebuie scris intreprindere familiala e aiurea sa scriu tot și nu ma lasa sa-l scriu prescurtat.Este scris in lege ca asa trebuie?