avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate Costin costin

Activitate Costin costin

Mulțumesc frumos , sa aveți o zi frumoasa !
Bună ziua! Am un handicap din naștere și un certificat de handicap cu grad accentuat, permanent, nerevizuibil, am 56 ani și 29 de ani și 8 luni de vechime în muncă, certificatul este din 2015 , dar eu sunt din naștere cu handicap. Am fost la casa de pensii și au spus că, dacă va trece pe certificatul de handicap că sunt din naștere ma pot încadra la reducerea de 10 ani ,la pensia de limită de vârstă. Am fost la Consiliul Județean de unde mi sa eliberat certificatul de handicap și am spus că cei de la casa pensii, îmi cer un certificat în care să se specifice că am handicapul din naștere, am depus și acta doveditoare . Am primit după o săptămână în plic același certificat pe care îl am deja din 2015 . Eu am citit că: persoanele cu dizabilități se pot pensiona mai nou, de o pensionare mai rapidă, fără să se țină seama de momentul la care au căpătat dizabilitatea. Vă rog frumos dacă se poate sa îmi spuneți dacă pot beneficia de acea scădere de 1o ani de ieșire la pensie , având în vedere că sunt din naștere cu handicap și nu din 2015 decand am scos acel certificat de handicap. Vă rog să îmi răspunde-ți dacă se poate cu , Da sau Nu . Vă mulțumesc frumos!