avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Activitate alina2814

Activitate alina2814

Răspuns la discuția DAE 0% in contract de credit
Ceea ce mi-ati sugerat este corect, insa eu am gasit o lege, 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori si acolo scrie ca in caz de dubiu asupra interpretatii unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate in favoarea consumatorului.

Potrivit acestui text pot sa cer sa mi se constate ca in contract DAE e 0.000% si atunci nelegal mi s-au calculat dobanzi si comisioane? De fapt asta era intrebarea mea initiala.
Răspuns la discuția DAE 0% in contract de credit
Nici nu m-am sustras pana in prezent de la plata ratelor lunare, in conformitate cu graficul de rambursare emis de banca la momentul semnarii contractului.
Insa de curand mi s-a aplicat o noua majorare a dobanzii si a comisionului de administrare, majorare care este nelegala din cel putin doua motive: nu s-a respectat procedura prealabila de instiintare prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, eu afland intamplator ca mi s-a majorat din nou dobanda, in luna octombrie, cand ultima majorare avusese loc in august.
Clauza contractuala prin care banca isi rezerva dreptul de a majora dobanda anuala si comisionul de administrare este 100% abuziva, deoarece in respectiva clauza nu se specifica decat faptul ca banca poate majora dobanzile si comisioanele (punct). Nu se mentioneaza niciun indice in functie de care acestea pot varia.
Mai mult decat atat, in aceeasi clauza se prevede ca debitorul are dreptul de a accepta sau refuza majorarile, in caz de refuz banca rezervandu-si dreptul de a declara creditul scadent :O
Am un contract de credit de nevoi personale la o banca, semnat in septembrie 2007.
Desi in cuprinsul sau sunt specificate atat dobanda anuala (variabila, modul de calcul al comisionului de administrare cat si comisionul de acordare a creditului, intr-o alta clauza se prevede ca DAE este 0,000%.

Este evident faptul ca a fost o greseala a bancii faptul ca nu au mentionat valoarea DAE (si nici modul in care aceasta poate varia), insa as dori sa stiu daca in cazul unui proces as avea castig de cauza, daca cer ca in conformitate cu aceasta clauza sa nu mai fiu obligata la plata dobanzilor si comisioanelor.